archiwum.glosmilicza.pl

:: Chcą z kinem zdążyć na majówkę
Wiadomość dodana przez: jsl (2021-10-14 09:43:05)

Firma Budopol z Jaskrowa koło Częstochowy ma 3-miesięczne opóźnienie przy budowie sali kinowo-widowiskowej przy Ośrodku Kultury w Miliczu. Władze gminy Milicz wyraziły zgodę na wydłużenie terminu wykonania inwestycji do końca lutego 2022 roku.


Na zdjęciu: Tak z zewnątrz prezentuje się obecnie budowane kino w Miliczu


Prace przy budowie sali kinowo-widowiskowej wraz z łącznikiem trwają od 28 stycznia i miały się zakończyć 21 listopada. Wiadomo już jednak, że pierwotny termin zakończenia inwestycji nie będzie dotrzymany, a opóźnienia sięgają 3 miesięcy. Władze gminy Milicz wyraziły więc zgodę na wydłużenie terminu do końca lutego przyszłego roku. – W związku z dużym popytem na materiały budowlane firmy wykonawcze mają obecnie duże problemy z terminową dostawą materiałów budowlanych, jak chociażby z wełną mineralną, prefabrykatami czy styropianem. Ponadto w marcu i kwietniu wykonawca miał przymusową przerwę z powodu dużych mrozów – tłumaczy opóźnienie na budowie kierownik Maja Jeż z wydziału inwestycji i funduszy europejskich w Urzędzie Miejskim.
– Trzymiesięczne opóźnienie nie jest w dzisiejszych realiach żadnym zagrożeniem dla inwestycji. Mamy już zgodę Urzędu Marszałkowskiego na wydłużenie terminu prac i nie ma tutaj groźby utraty dofinansowania na budowę kina – mówi burmistrz Piotr Lech i dodaje: – Jest to bardzo skomplikowana budowa. Większość prac jest obecnie prowadzonych w środku. Gotowa jest już konstrukcja samej sali kinowej.
Burmistrz poinformował przy tym, że otwarcie kina i pierwszy pokaz filmu jest planowany na przyszłoroczną majówkę.
Na początku tego tygodnia Budopol przystąpił do stawiania więźby dachowej. Obecnie trwa też montaż instalacji elektrycznej oraz prace przy zagospodarowaniu terenu wokół nowo wznoszonego obiektu. 
Sala kinowo-widowiskowa wraz z łącznikiem przy Ośrodku Kultury ma kosztować 5 mln 375 tys. zł, z czego 85 proc. stanowi unijne dofinansowanie pozyskane przez gminę Milicz. Dofinansowanie nie obejmuje zakupu wyposażenia i zagospodarowania terenu.
Kinem zarządzać będzie Ośrodek Kultury w Miliczu, za pośrednictwem którego gmina wnioskowała do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o dotację w łącznej wysokości ponad 300 tys. zł na wyposażenie sali. 
Obecnie gmina Milicz przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wyposażenie obiektu. Będzie on podzielony na kilka części. Najistotniejszą część stanowi wyposażenie audiowizualne, tj. kinowy system projekcyjny wraz z nagłośnieniem, nagłośnienie sceniczne i konferencyjne, system do projekcji multimedialnej, mechanika sceny czy system centralnego sterowania. Przetarg na tę część zostanie ogłoszony jeszcze w październiku. W listopadzie ogłoszony zostanie natomiast przetarg na dostawę foteli kinowych.
Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie 822,5 m kw., a kubatura prawie 3.250 m sześc. W sali kinowo-widowiskowej, której powierzchnia wraz ze sceną wynosić będzie 268 m kw., pomieści się 200 osób. Obiekt będzie dwukondygnacyjny – na piętrze nad salą zaprojektowano salę konferencyjną o pow. 68,4 m kw. wraz z projektornią, a także dwie garderoby, pomieszczenie socjalne i sanitariaty. Natomiast w łączniku, który będzie jednokondygnacyjny, zaprojektowano salę biblioteczną o pow. 120 m kw. wraz z gabinetem. 
Do sali kinowo-widowiskowej będzie można wejść bezpośrednio z zewnątrz – poprzez obszerny hol, przy którym umieszczono sanitariaty, kasę i klatkę schodową prowadzącą na piętro. Możliwe będzie również wejście bezpośrednio z Ośrodka Kultury, poprzez nowo wybudowany łącznik. Zakres inwestycji obejmuje też zagospodarowanie terenu wokół obiektu i nasadzenie nowej zieleni.

adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5726