archiwum.glosmilicza.pl

:: Paweł Wybierała odwołany
Wiadomość dodana przez: jsl (2021-04-08 09:43:57)

Na sesji nadzwyczajnej Sejmiku Województwa w czwartek 1 kwietnia radni województwa na wniosek marszałka Cezarego Przybylskiego odwołali ze stanowiska członka zarządu województwa dolnośląskiego Pawła Wybierałę, który sprawował tę funkcję niecały rok. O odwołaniu miliczanina zadecydował wojewódzki radny Ryszard Lech, który jako jedyny z opozycji pojawił się na sesji.

Odwołanie miliczanina Pawła Wybierały ze stanowiska jest związane z konfliktem w koalicji rządzącej województwem i podziałem w ugrupowaniu Bezpartyjnych Samorządowców. W związku z konfliktem już w połowie marca marszałek województwa odebrał wszystkie kompetencje Pawłowi Wybierale. W czwartek 1 kwietnia odbyła się natomiast sesja nadzwyczajna, na której oficjalnie odwołano miliczanina z zajmowanej funkcji. W sesji uczestniczyło 18 radnych – radni PiS, 3 radnych nowego klubu Bezpartyjni i Samorządowcy oraz radny Ryszard Lech z klubu Nowoczesna Plus, który „zrobił” kworum. Za odwołaniem Wybierały głosowało 18 radnych, a więc wszyscy, którzy byli obecnie na sali. Członka zarządu województwa można odwołać bowiem większością głosów przy obecności połowy ustawowej liczby radnych, a w Sejmiku zasiada 36 radnych. Paweł Wybierała był członkiem Zarządu Województwa w okresie od 25 czerwca 2020 r. do 1 kwietnia 2021 r.
Odwołanie Pawła Wybierały było możliwe dzięki przyjściu na sesję Ryszarda Lecha, który jako jedyny wyłamał się z radnych opozycji, co wywołało sporą sensację w dolnośląskich i ogólnopolskich mediach. – Jestem tu dlatego, że uważam że należy odwołać członka zarządu Pawła Wybierałę. Po pierwsze, jestem mieszkańcem Milicza tak jak on. Mieliśmy swego czasu okazję, nie powiem współpracować, bo nie współpracowaliśmy, ja jako radny on jako burmistrz gminy Milicz. Był to czas niestety naznaczony pasmem konfliktów daleko wykraczających poza dobre obyczaje, jakie ta gmina nie zaznała nigdy wcześniej, ani, mam nadzieję, nie zazna nigdy później. Wyraz temu dali również mieszkańcy gminy Milicz, którzy wyrazili nieufność wobec pana Wybierały w następnych wyborach – mówił z mównicy sali sesyjnej Ryszard Lech. – Drugi powód jest taki, że popieranie przez część opozycji pseudostrategii polegającej na destrukcji, której efektem jest ochrona członka zarządu pozbawionego jakichkolwiek kompetencji, a który wciąż miałby pobierać nie wiadomo za co wynagrodzenie godzi w powagę całej opozycji. I będzie potęgowało chaos, który nie będzie służył Dolnemu Śląskowi – dodał radny z Milicza.
Jednocześnie Ryszard Lech z mównicy zaatakował przewodniczącego Sejmiku Województwa Andrzeja Jarocha, któremu zarzucił m.in., że o sesji nadzwyczajnej pierwszy publicznie poinformował minister Michał Dworczyk z PiS. – Nie widzi pan, że doprowadziło to do obniżenia rangi i ośmieszenia sejmiku. Mam nieodparte wrażenie, że w ostatnich dniach się pan pogubił. Mam wielki szacunek do pana działalności opozycyjnej, ale uważam że jest pan niezdolny do kierowania tym zaszczytnym gronem – mówił Ryszard Lech, tym samym dając jasno do zrozumienia, że poprze propozycję zmiany na stanowisku przewodniczącego Sejmiku Województwa do czego przygotowuje się mająca większość opozycja.
Na skutek ostatniego konfliktu 7-osobowy klub Bezpartyjnych Samorządowców podzielił się na dwie frakcje. Nowy klub Bezpartyjni i Samorządowcy utworzyło 3 radnych: marszałek Cezary Przybylski, członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda oraz Marek Obrębalski. Grupa tych radnych tworzy koalicję rządzącą z 14 radnymi PiS. Z kolei do mającej obecnie większość opozycji przeszła czwórka zbuntowanych radnych Bezpartyjnych Samorządowców: miliczanin Dariusz Stasiak, Patryk Wild, Mirosław Lubiński oraz Michał Bobowiec. Opozycja liczy obecnie 19 radnych: Koalicja Obywatelska – 11 radnych, Nowoczesna Plus – 4 radnych i Bezpartyjni Samorządowcy – 4 radnych.
Opozycja ma większość pozwalającą jej przegłosowywać wszystkie uchwały. Nie ma natomiast większości 22 radnych pozwalających na odwołanie marszałka województwa i zmianę władzy w Urzędzie Marszałkowskim.

Bartosz Jakubowski
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5687