archiwum.glosmilicza.pl

:: Program Profilaktyki Raka Jelita w Krośnicach
Wiadomość dodana przez: jsl (2021-03-25 09:54:19)

Gmina Krośnice przystąpiła do Dolnośląskiego Programu Profilaktyki Raka Jelita Grubego. Badania dla mieszkańców gminy w całości sfinansuje samorząd województwa. Testy najprawdopodobniej od połowy kwietnia będzie można pobierać w Urzędzie Gminy.

W piątek 19 marca w Urzędzie Gminy w Krośnicach wójt gminy Krośnice Andrzej Biały podpisał z wicemarszałkiem Marcinem Krzyżanowskim deklarację przystąpienia do programu profilaktyki nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W spotkaniu uczestniczyła też przewodnicząca milickiego PiS-u Jolanta Szczuraszek. 
Teraz gmina musi jeszcze podpisać umowę z Dolnośląskim Centrum Onkologii, które realizuje projekt na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Gmina Krośnice za program nie zapłaci ani złotówki, wszystkie koszty pokrywa Urząd Marszałkowski, który bezpośrednio rozlicza się z Centrum Onkologii. 
Z programu może skorzystać każdy mieszkaniec, który spełnia kryteria. Nie ma limitu osób, ani testów. Program skierowany jest do wszystkich osób w wieku 50 – 65 lat, ale też do osób w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz w wieku 25 – 49 lat ze stwierdzoną mutacją genetyczną. 
Odpowiedzialny za program w Urzędzie Gminy w Krośnicach sekretarz Adam Głowiński powiedział nam, że powinien on ruszyć w połowie kwietnia. Wówczas chętni do wzięcia udziału w badaniu będą musieli wypełnić specjalną ankietę w punkcie obsługi mieszkańca w Urzędzie Gminy w Krośnicach. Na podstawie ankiety urzędnik stwierdzi, czy mieszkaniec gminy  kwalifikuje się do programu. Osoby, które się zakwalifikują, otrzymują bezpłatny zestaw testowy na krew utajoną w kale do samodzielnego wykonania w domu. Wykonany test należy przynieść do Urzędu Gminy w Krośnicach, a po ok. 14 dniach w Urzędzie będzie można odebrać gotowy wynik badania.
Jak napisał na swoim Facebooku wicemarszałek Krzyżanowski, „Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Nasz Program obok darmowych testów gwarantuje pacjentowi kompleksową opiekę onkologiczną. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii”. 
(jaga)
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5685