archiwum.glosmilicza.pl

:: Dzieci klas I-III wracają do szkół
Wiadomość dodana przez: jsl (2021-01-14 09:50:54)

Dzieci klas I-III wracają do szkół w poniedziałek 18 stycznia. Wszystkie inne obostrzenia przedłużono o kolejne 2 tygodnie. W całej Polsce trwa też wielka akcja przeprowadzania testów na obecność koronawirusa u nauczycieli kl. I-III i pracowników szkoły, którzy do pracy stacjonarnej wrócą również 18 stycznia.


Na zdjęciu: Pracownik Szkoły Podstawowej w Bukowicach w czasie pobierania wymazu na test na obecność koronawirusa


– Ważąc wszystkie za i przeciw, opierając się na prognozach, doszliśmy do wniosku, że najbardziej nieśmiałym krokiem, który możemy wykonać, a który nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III. Zastanawialiśmy się nad tym od zeszłego tygodnia. Ta decyzja waży dwie rzeczy – ryzyko pandemiczne, ale i koszty tego, że dzieci najmłodsze nie chodzą do szkoły. Przeważyła opinia, że ryzyko napędzenia pandemii nie jest tak duże, natomiast szkody związane z nieprzebywaniem  dzieci w szkole są nierównoważne – ogłosił w poniedziałek 11 stycznia na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wypowiedź ta była dużym zaskoczeniem, gdyż jeszcze kilka godzin wcześniej mister mówił o tym, że rząd bierze pod uwagę tylko dwie opcje, przedłużeniem nauki zdalnej lub uruchomienie stacjonarnej nauki w klasach I-III w szkołach podstawowych, ale tylko w regionach, które są najmniej obciążone pandemią. 

Szkoły szykują się na powrót dzieci
Od 18 stycznia uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauki w murach szkół. We wtorek 12 stycznia szkoły zapoznawały się z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Edukacji i Nauki oraz Głównego Inspektora Sanitarnego i przygotowywały na rozpoczęcie nauki stacjonarnej. Dyrektor SP1 w Miliczu Krystyna Piosik powiedziała nam, że uczniowie klas I-III mają swojego wychowawcę, który uczy ich większości przedmiotów, i w ten sposób dzieci będą odizolowane od innych osób. Jednak w przypadku języka obcego czy religii nie jest już możliwe przypisanie jednego nauczyciela do jednej klasy. Uczniowie do szkoły wchodzić będą dwoma wejściami –  kl. I i II wejściem głównym, a kl. III wejściem od strony Komendy Policji. Przerwy uczniowie klas będą spędzać na różnych piętrach, dzięki czemu nie będą się spotykać. Będą również organizowane lekcje na świeżym powietrzu, by zapewnić dzieciom jak najwięcej ruchu. Na przerwach dzieci i nauczyciele będą musieli ubierać maseczki, natomiast na lekcji tylko nauczyciele będą nosić maseczkę. W szkole w Krośnicach maseczki muszą nosić w przestrzeni wspólnej uczniowie i nauczyciele, ale na lekcji jest to już jedynie rekomendowane. W milickiej dwójce planuje się otworzenie 3 wejść do szkoły dla klas I-III. By uczniowie nie spotykali się między klasami wyznaczone zostaną przerwy o różnej porze, by w danym obszarze szkoły jednocześnie przebywała tylko jedna klasa. – Prosimy rodziców o śledzenie strony internetowej szkoły i dziennika elektronicznego Librus. Pojawiać się tam będą aktualne informacje dotyczące powrotu uczniów z klas I-III do szkoły – powiedział nam wicedyrektor SP2 Tomasz Kusch. 

Nauczyciele poddają się testom
W ramach akcji powrotu dzieci do szkół nauczyciele kl. I-III oraz pracownicy szkoły, którzy wrócą do pracy wraz z najmłodszymi uczniami podstawówek, mogą na koszt państwa wykonać sobie testy na obecność koronawirusa. Testy są dobrowolne, ale sugerowano, by nie badali się pracownicy szkół, którzy mieli już w przeszłości dodatni wynik na koronawirusa. Akcja testowania rozpoczęła się w poniedziałek 11 stycznia i potrwa do piątku 15 stycznia. W całej Polsce zgodę na test wydało 165 tys. nauczycieli i pracowników obsługi. W powiecie milickim zgłosiło się 185 osób, ale później 20 zrezygnowało. Badania odbywały się przed milickim szpitalem. Test wykonywano u ok. 40 osób dziennie. Wynik testu miał być znany już następnego dnia, ale najpóźniej ma to być niedziela. 
Niestety, szczepień nadal nie ma. Wcześniej deklarowano, że szczepienia nauczycieli rozpoczną się zaraz po feriach zimowych, czyli właśnie 18 stycznia. Teraz już wiadomo, że to niemożliwe. Deklarowano wykonywanie 3,4 mln szczepień miesięcznie w Polsce, tymczasem przez 2 tygodnie wykonano tylko 203 tys. szczepień. Tym samym, nie skończono jeszcze szczepień w tzw. grupie „0”. Teraz rząd planuje rozpoczęcie zapisów na szczepienia w grupie „1” na 15 stycznia, a samych szczepień na 25 stycznia. Jednak nauczyciele w grupie „1” mają być na samym końcu. Najpierw szczepieni mają być seniorzy powyżej 80 lat, następnie powyżej 70 lat, a w ostatniej kolejności powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe. Według informacji podanych 11 stycznia przez szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka zapisy nauczycieli na szczepienia mają ruszyć w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.

Agnieszka Jezierska
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5674