archiwum.glosmilicza.pl

:: 100 tys. zł dla powiatu od gminy Milicz
Wiadomość dodana przez: jsl (2021-01-05 10:12:38)

Rada Miejska w Miliczu na sesji 30 grudnia wyraziła zgodę na przekazanie powiatowi milickiemu 100 tysięcy złotych na remonty dróg powiatowych w Olszy i Tworzymirkach, które zostały wykonane w 2020 roku. Radny Andrzej Nestoruk, jako jedyny zagłosował przeciw, protestując w ten sposób przeciwko lekceważeniu Rady Miejskiej przez burmistrza Piotra Lecha.

Remonty powiatowych dróg w Olszy i w Tworzymirkach zostały zakończone przez powiat 4 i 18 grudnia. Jednak dopiero teraz Rada Miejska podjęła uchwałę o przekazaniu powiatowi 100 tys. zł, stanowiących finansową pomoc gminy Milicz na realizację obu remontów. Jak informował wiceburmistrz Łukasz Rokita, wynika to z tego, że dopiero teraz władze powiatu milickiego zwróciły się do gminy Milicz z oficjalną prośbą o finansowe wsparcie. 
Natomiast burmistrz Piotr Lech przypominał, że w 2020 r. na terenie gminy Milicz wybudowano bądź wyremontowano 9 dróg. Wśród nich jest 5 dróg gminnych: ulice Lawendowa i Szewska w Miliczu oraz drogi w Duchowie, Niesułowicach i Wodnikowie Górnym, a także 4 drogi powiatowe, współfinansowane przez gminę Milicz: Potasznia-Bracław, Wziąchowo Wielkie, Olsza i Tworzymirki. – W historii gminy nie było jeszcze takiego roku – podkreślał dużą liczbę drogowych inwestycji burmistrz, dodając, że w przypadku dróg powiatowych inwestycje udało się zrealizować także dzięki dobrej współpracy obu milickich samorządów – powiatu i gminy. W 2020 r., oprócz kwoty 100 tys. zł na remont dróg w Olszy i Tworzymirkach, gmina Milicz wsparła powiat kwotą 200 tys. zł, które powiat przeznaczył na remont drogi między Potasznią a Bracławiem oraz drogi we Wziąchowie Wlk. Burmistrz poinformował przy tym, że także w 2021 r. władze gminy Milicz będą finansowo wspierać powiat przy remoncie dróg powiatowych leżących na terenie gminy, o ile powiat pozyska zewnętrzne dofinansowanie na realizację drogowych inwestycji. Chodzi tu przede wszystkim o ul. Powstańców Wlkp. w Miliczu oraz o drogę między Sułowem a Gruszeczką. 
W trakcie dyskusji radny Andrzej Nestoruk wytknął burmistrzowi, że najpierw wydaje pieniądze na drogi powiatowe, a dopiero potem zwraca się do Rady Miejskiej o wyrażenie na to zgody. Zakwestionował też wydanie gminnych pieniędzy na remont drogi powiatowej we Wziąchowie Wlk., gdyż Rada Miejska nie podejmowała żadnej uchwały w tej sprawie, a kwota 200 tys. zł, jaką gmina przekazała wcześniej powiatowi, przeznaczona była tylko na remont drogi Bracław-Potasznia, a nie na drogę we Wziąchowie Wlk. – Jestem jak najbardziej za dotowaniem remontów dróg powiatowych, ale procedury obowiązują – stwierdził radny Nestoruk, dodając: – A tymczasem burmistrz uprawia wolną amerykankę i obraca publicznymi pieniędzmi jak chce. Burmistrz Lech nie pozostał radnemu dłużny i krytykę pod swoim adresem skomentował słowami: – Radny Nestoruk, jak zwykle, im bardziej jest „za”, tym bardziej jest przeciw. Jednak w podobnym duchu, co Andrzej Nestoruk, wypowiedziały się też Alicja Szatkowska i Dorota Folmer, zastrzegając jednak, że zagłosują za udzieleniem pomocy finansowej powiatowi. – Jednak nie może być tak, że burmistrz najpierw wydaje pieniądze, a potem stawia nas pod ścianą i każe nam tylko to przegłosować. To jest lekceważenie Rady – podsumowała radna Szatkowska. 
Ostatecznie, gdy przyszło do głosowania, za przekazaniem powiatowi 100 tys. zł opowiedziało się 20 radnych, a radny Nestoruk na znak protestu zagłosował przeciw.

Grażyna  Szczepaniak-Antosik
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5673