archiwum.glosmilicza.pl

:: ARiMR skupuje chryzantemy od przedsiębiorców
Wiadomość dodana przez: jsl (2020-11-05 15:08:35)

20 zł za chryzantemę doniczkową i 3 zł za chryzantemę ciętą - tyle ARiMR zapłaci producentom niesprzedanych chryzantem w ramach wsparcia finansowego za straty z powodu zamknięcia cmentarzy we Wszystkich Świętych. Wnioski można składać jednak tylko do piątku 6 listopada. Równocześnie do Agencji mogą zgłaszać się instytucje publiczne i organizacje pozarządowe gotowe bezpłatnie odebrać niesprzedane chryzantemy.

Do piątku 6 listopada osoby zajmujące się sprzedażą chryzantem mogą składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o sprzedawców, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19. Do takiej sytuacji doszło, gdy rząd nakazał zamknięcie cmentarzy w dniach od 31 października do 2 listopada, czyli w czasie, gdy osoby uprawiające i sprzedające chryzantemy mają największy utarg. Aby otrzymać pomoc rządową, trzeba posiadać co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych przeznaczonych do sprzedaży.
Pomoc przyznawana jest na podstawie wniosku, w którym przedsiębiorca zgłasza liczbę niesprzedanych w dniu złożenia wniosku kwiatów. Wnioski na formularzu udostępnionym przez Agencję należy składać do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce przechowywania zgłoszonych chryzantem. Pomoc finansowa zostanie wypłacona do 31 grudnia br. 
Jak poinformowała nas kierownik powiatowego biura ARiMR w Miliczu Jolanta Szczuraszek, do południa we wtorek 3 listopada chęć uzyskania pomocy finansowej zgłosiły telefonicznie dwa podmioty z powiatu milickiego, które łącznie chcą sprzedać Agencji ok. 400 doniczek chryzantem. 
Niesprzedane chryzantemy będą mogły odebrać od ich właścicieli organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne, które do 12 listopada muszą złożyć w Agencji wniosek o zamiarze odbioru kwiatów. 
Do południa we wtorek 3 listopada chęć bezpłatnego odbioru chryzantem od przedsiębiorców telefonicznie zgłosiły Agencji Restrukturyzacji w Miliczu 3 podmioty, w tym gmina Milicz, która zadeklarowała przyjęcie 100 doniczek chryzantem w celu ukwiecenia miasta. 
Szczegółowych informacji udziela biuro powiatowe ARiMR w Miliczu, czynne od poniedziałku do piatku w godz. 7.30-15.30. Telefon: 71 383 34 00.
Alicja Szczepańska-Sikorskaadres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5664