archiwum.glosmilicza.pl

:: Coraz więcej osób badanych na Covid-19
Wiadomość dodana przez: jsl (2020-11-05 15:05:12)

Codziennie pracownicy milickiego szpitala pobierają około 80-90 wymazów do badań na obecność koronawirusa. 
Badania wykonuje laboratorium we Wrocławiu. Na wynik czeka się nawet 4 dni.


Na bezpłatne badania na obecność Covid-19 pacjentów kierują lekarze rodzinni. Badanie można wykonać także komercyjnie, ale jego koszt wynosi 550 zł. Na pobranie wymazu pacjenci mogą się rejestrować pod nr tel. 797-307-822. Mobilny punkt pobrań w kontenerze przed szpitalem jest czynny codziennie w godz. od 7.30 do 13.30, a w środy od 8 do 18. W związku z dużą liczbą zgłoszeń do poboru, pacjenci mają problemy z dodzwonieniem się na podany numer. – Trudności w dodzwonieniu są spowodowane ogromną ilością przyjmowanych zgłoszeń nawet do 100 dziennie. Nie mamy tylu pracowników ani tylu numerów do dyspozycji, aby każde połączenie było natychmiast odbierane – mówi rzecznik prasowa MCM Barbara Dominik-Doganowska, która apeluje do pacjentów o cierpliwość.
Po telefonicznej rejestracji i umówieniu się pacjenci o wyznaczonych godzinach zjawiają się na wymaz. Pacjenci najczęściej zostawiają samochód na parkingu i ustawiają się w kolejce pod kontenerem. Część pacjentów podjeżdża także samochodem na podjazd pod szpitalem, gdzie po uchyleniu okna do pacjenta podchodzi pielęgniarka, która pobiera wymaz.
Jeszcze do niedawna w milickim szpitalu dziennie było pobieranych ok. 40-50 wymazów, a obecnie liczba ta zwiększyła się prawie dwukrotnie. – W październiku w naszym punkcie pobraliśmy ok. 850 wymazów. Do niedawna dziennie średnio było 40 pobrań, a w ostatnim tygodniu 80-90. To pokazuje skalę zadań, jakie musimy realizować. O ile jeszcze do niedawna  rejestracja odbywała się prawie na bieżąco, czyli dziś telefon, jutro pobranie wymazu, to od ubiegłego tygodnia nastąpił lawinowy wzrost zgłoszeń i obecnie czas oczekiwania na badanie wynosi nawet kilka dni – informuje rzecznik MCM.
Wymazy pobierają pacjentom pielęgniarki z oddziału dziecięcego. W mobilnym punkcie pracują także członkowie Wojsk Obrony Terytorialnej. Po pobraniu wymazy są codziennie dowożone do laboratorium we Wrocławiu. – Na wyniki także czeka się dłużej niż dotychczas. Obecnie MCM ma podpisane umowy już z trzema laboratoriami wrocławskimi, ale one także są przeciążone pracą i otrzymujemy od nich wyniki nawet po 4 dniach – mówi Barbara Dominik-Doganowska. Pacjenci wynik swojego badania mogą sprawdzić po zalogowaniu się na stronie internetowej laboratorium.
W szpitalu w Miliczu funkcjonuje cały czas tzw. oddział covidowy, który mieści się częściowo w wydzielonych salach na oddziale rehabilitacji (10 łóżek), a częściowo w salach oddziału psychiatrii ogólnej (drugie 10 łóżek). Dodatkowe 21. łóżko z respiratorem znajduje się w izolatce obok OIOM-u. Obecnie wszystkie miejsca są zajęte.
W szpitalu jest także izolatorium na 10 miejsc, które zostało utworzone w pomieszczeniach po dawnym oddziale leczenia uzależnień. Na 10 miejsc obecnie zajęte są 2 łóżka, na których przebywają pacjenci ze zdiagnozowanym koronawirusem, ale nie wymagający leczenia.

(bar)
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5663