archiwum.glosmilicza.pl

:: Trwa modernizacja basenu na Karłowie
Wiadomość dodana przez: jsl (2020-10-15 09:43:03)

Na przełomie września i października Ośrodek Sportu i Rekreacji w Miliczu rozpoczął kolejne prace modernizacyjne na kąpielisku na Karłowie, na które przeznaczył 1 mln zł ze sprzedaży swoich działek.

Na zdjęciu: Pracownicy OSiR-u zdemontowali zardzewiały pomost na basenie. W nowym sezonie sektory oddzielone będą od siebie linami na wodzie


Pod koniec września odnowiono konstrukcję nośną dużej zjeżdżalni, natomiast na wiosnę zostanie naprawiony ślizg i całość zostanie pomalowana. Remont zjeżdżalni ma kosztować 40 tys. zł. Kolejne 20 tys. zł przeznaczono na rozpoczętą już wymianę oświetlenia na ledowe z czujnikiem zmierzchu. Wymienionych zostanie 17 opraw i założony zostanie nowoczesny monitoring. Pracownicy OSiR-u zdemontowali też zardzewiały pomost z popsutymi deskami. Na dniach firma Władysława Skiby z Milicza rozpocznie prace przy wyburzaniu starego parterowego budynku z szatniami i pomieszczeniami socjalno-biurowymi, co kosztować ma 38 tys. zł. W przyszłym roku w tym samym miejscu OSiR chce wybudować parterowy budynek z recepcją, szatniami, przebieralniami, prysznicami, toaletami i pomieszczeniami dla ratowników. Nowy budynek będzie o połowę mniejszy od obecnego i na jego budowę zostanie ogłoszony przetarg jeszcze w grudniu. Budowa nowego budynku kosztować ma ok. 400-500 tys. zł. 

Rowery wodne i kajaki
OSiR zamierza też przeprowadzić za kilkanaście tysięcy złotych kosmetyczny remont dna basenu. - Nowa wylewka na całe dno basenu o pow. 8 tys. m kw. kosztowałaby około 1 mln zł.  Niestety, na takie inwestycje obecnie nie mamy pieniędzy, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, by w przyszłym roku uruchomić nasze kąpielisko i by było ono bezpieczne dla miliczan i gości - mówi prezes OSiR-u Jacek Biernat. 
OSiR zaplanował też remont jednego lub dwóch brodzików, które w nowym sezonie 2021 mają być zasilane po raz pierwszy wodą z sieci wodociągowej, co znacznie poprawi jej jakość. Z kolei pozostała część basenu nadal będzie zasilana wodą z pobliskiego rowu. 
Na placu pomiędzy brodzikami powstać ma atestowany nowy plac zabaw. W pobliżu zjeżdżalni stanąć ma też plenerowa siłownia. Dzieci będą mogły kąpać się w brodziku, a starsi w drugim sektorze. – Natomiast najgłębszy sektor ze względów bezpieczeństwa chcemy przeznaczyć tylko na rowery wodne i kajaki. Na środku basenu stanie wieżyczka dla ratowników. Nie planujemy budowy nowego pomostu, a sektory oddzielone będą od siebie linami na wodzie - mówi prezes Jacek Biernat. W planach jest też modernizacja boiska trawiastego z sysytemem nawadniania oraz remont kortu do tenisa ziemnego. Obok powstanie pole namiotowe i stanowiska dla kamperów. - Bardzo zależy nam na profesjonalnym boisku trawiastym o naturalnej nawierzchni, na którym trenować mogliby młodzi piłkarze z milickich szkółek, z Baryczy Milicz oraz Sułowa - przyznaje prezes J. Biernat.

Czekali 10 lat 
Obecnie firma Tauron kończy budowę nowej sieci energetycznej i doprowadza nowe przyłącza do wszystkich obiektów znajdujących się na terenie kąpieliska, w tym do domków letniskowych. Równolegle do wszystkich obiektów zostanie doprowadzony internet. – Do tej pory właściciele domków za prąd i pozostałe media raz w roku rozliczali się z OSiR-em, co było dla nas bardzo niekorzystne. Do tego cała sieć, podobnie jak wodociągowa czy kanalizacyjna, liczyła ponad 60 lat i stwarzała realne zagrożenie dla użytkowników - mówi prezes. W przyszłym tygodniu rozpocznie się również modernizacja sieci wodociągowej i właściciele domków letniskowych oraz właściciele powstałych obiektów przy basenie będą rozliczać się już z ZUK-iem i PGK. Na budowę nowej sieci wodociągowej OSiR wyda 85 tys. zł netto, a prace wykona firma Władysława Skiby, który jako jedyny odpowiedział na zapytanie ofertowe. Trwają jeszcze rozmowy z PGK Dolina Baryczy dotyczące położenia nowej sieci kanalizacyjnej. Ponadto OSiR podpisał już umowę z PGNiG i nowy bydynek szatniowo-socjalny, który ma powstać w przyszłym roku, będzie ogrzewany gazem.   
Prezesowi OSiR-u udało się też dokończyć sprawę sprzedaży gruntu pod domki letniskowe. 
- Właściciele domków letniskowych grunty pod swoje domki dzierżawili od OSiR-u, a na poczet wykupu tych działek już 10 lat temu wpłacili zaliczki. Działek im nie sprzedano i czekali kolejne lata na dokończenie wykupu. Uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu pozwoliło nam doprowadzić tę sprawę do finału – mówi prezes J. Biernat. W sumie sprzedano 30 działek za kwotę 450 tys. zł. OSiR sprzedał też dużą działkę przy ul. Powstańców Wlkp., między betonówką a stadionem, na której powstać ma sklep budowlany Mrówka. Pozyskany ze sprzedaży działek 1 mln zł ma być przeznaczony głównie na modernizację kąpieliska na Karłowie, ale też na prace w pozostałych obiektach OSiR-u. 
Zainteresowaniem cieszyły się nie tylko sprzedane działki, ale również teren kąpieliska. - Latem pojawiła sie oferta kupna całego kąpieliska, złożona przez milickiego biznesmena, ktory chciał przeznaczyć cały ten teren pod budownictwo mieszkaniowe - przyznaje prezes: - Jednak ani burmistrz, ani ja nie wyraziliśmy na to zgody. Skupiamy się wyłącznie na przywróceniu miliczanom kapieliska, czego dowodem są prowadzone na nim prace.    

Alicja 
Szczepańska-Sikorska
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5660