archiwum.glosmilicza.pl

:: W powiecie czekają na rozstrzygnięcia w Sejmiku
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-11-08 12:37:48)

Od tygodnia w powiecie wstrzymane są rozmowy PSL-u z Ziemią Milicką oraz z PiS-em na temat przyszłej koalicji w Radzie Powiatu. Decyzja o tym, kto będzie rządził w powiecie, należeć będzie do ludowców.

Do zbudowania większości w Radzie Powiatu konieczna jest koalicja złożona przynajmniej z 8 radnych. Koalicja PiS, Bezpartyjni Powiatu Milickiego i komitet Doroty Folmer mają razem w Radzie Powiatu 6 radnych. Przy 5 radnych Ziemi Milickiej o tym, kto rządzić będzie w powiecie, decydować będzie PSL, który wprowadził do Rady Powiatu 3 radnych. Żadna koalicja w powiecie nie może się odbyć bez ludowców, którzy tak naprawdę rozdają karty w powiatowej politycznej układance.
Odbyły się już pierwsze rozmowy koalicyjne pomiędzy przedstawicielami PSL-u a Ziemią Milicką oraz PiS-em, które zostały wstrzymane jednak w minionym tygodniu. Jak przyznał w rozmowie z nami prezes zarządu powiatowego PSL Jan Kwiecień, ludowcy z podjęciem ostatecznej decyzji o zawarciu koalicji w powiecie zaczekają do czasu zbudowania koalicji rządzącej w Sejmiku Województwa. Na razie wszystko wskazuje na to, że w województwie razem rządzić będzie PiS i Bezpartyjni Samorządowcy. – Patrzymy na to, co wydarzy się w Sejmiku. Gdybyśmy powielili koalicję z Sejmiku w powiecie, byłoby to bardziej korzystne dla naszego samorządu powiatowego. Powiatowi milickiemu byłoby łatwiej funkcjonować ze wsparciem finansowym z samorządu województwa i od wojewody – mówi w rozmowie z nami starosta Krzysztof Osmelak.
Gdyby PSL zdecydował się na ofertę PiS-u i Bezpartyjnych Powiatu Milickiego, starosta Krzysztof Osmelak utrzymałby stanowisko. Wicestarostą byłby przedstawiciel PiS, a trzecim członkiem zarządu osoba z Bezpartyjnych. Gdyby natomiast PSL zdecydował się na kontynuację koalicji z Ziemią Milicką, to starostą zostałby albo obecny wiceburmistrz Sławomir Strzelecki, albo obecny starosta Krzysztof Osmelak. Jak się dowiedzieliśmy, w przypadku utrzymania funkcji starosty przez Krzysztofa Osmelaka Ziemia Milicka miałaby w Zarządzie Powiatu dwóch swoich przedstawicieli. Wicestarostą zostałby Sławomir Strzelecki, a członkiem Zarządu któryś z pozostałych radnych Ziemi Milickiej. W sytuacji natomiast, gdyby starostą został Sławomir Strzelecki, stanowisko wicestarosty otrzyma Grzegorz Duda.
Możliwości w powiecie jest wiele. Ostatecznie o tym, z kim PSL zawiąże koalicję, decydować będzie Zarząd Powiatowy tej partii. Na dziś pewne jest natomiast, że pierwsza sesja Rady Powiatu odbędzie się w środę 21 listopada o godz. 13 w Centrum Edukacji Ekologicznej w Miliczu. Do tego czasu wszelkie rozmowy koalicyjne w powiecie muszą się zakończyć.

(bar)
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5520