archiwum.glosmilicza.pl

:: 353 kandydatów na radnych
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-09-20 09:01:15)

Do północy w poniedziałek 17 września lokalne komitety miały czas, aby zarejestrować swoich kandydatów w wyborach do Rady Gminy i Rady Powiatu. Najwięcej, bo aż 162 osoby o mandat radnego ubiegać się będą w gminie Milicz, a najmniej, bo tylko 31 osób w gminie Cieszków.

Do Rady Powiatu swoje listy zgłosiło 6 komitetów. Pełną obsadę 12 kandydatów w okręgu obejmującym gminę Milicz oraz 7 kandydatów w okręgu nr 2 (gminy Krośnice i Cieszków) zaproponowało wyborcom 5 komitetów: PSL, PiS, Komitet Piotra Lecha „Ziemia Milicka”, Komitet Doroty Folmer oraz Bezpartyjni Powiatu Milickiego. Z kolei w sumie 15 kandydatów zarejestrował koalicyjny komitet Platforma Obywatelska – Nowoczesna. O 15 mandatów radnego powiatowego ubiega się 110 kandydatów w wieku od 19 lat (Szymon Borowiak z Ziemi Milickiej i Jakub Szneka z PO – Nowoczesna) do 86 lat (Krystyna Paplińska z PSL).
Z obecnych radnych powiatowych w ogóle z kandydowania zrezygnowało 5 osób: Marek Maciejak, Marcin Goczling, Władysław Szydełko, Grażyna Zalewska-Nowak i Piotr Zajiczek. Do innych organów w gminie i województwie kandydują: Dorota Folmer, Paweł Wybierała, Mirosław Drobina i Jan Krzysztofik. Z obecnych radnych powiatowych o reelekcję ubiegają się tylko: Krystyna Patalas, Wanda Wiśniewska, Marek Warkocz, Stanisław Szocik, Janusz Łabuda i Szymon Lew. Z „transferów” politycznych z listy komitetu Piotra Lecha „Ziemia Milicka” startuje Edward Rybka (kiedyś SLD), w komitecie Doroty Folmer startuje radna Krystyna Patalas (kiedyś Dolny Śląsk XXI i „Ziemia Milicka”), Krzysztof Gracz (kiedyś Dolny Śląsk XXI i Porozumienie Obywatelskie) oraz Sławomir Jachimowski (kiedyś m.in. Samoobrona i Porozumienie Obywatelskie). Z kolei do Bezpartyjnych Powiatu Milickiego (tak naprawdę BIM) przeszedł były radny MWS Jerzy Szkatuła z Cieszkowa.
Bardzo ciekawie zapowiadają się także wybory do Rady Miejskiej w Miliczu, gdzie po raz pierwszy kandydują kandydaci na włodarzy: Piotr Lech, Paweł Wybierała i Dorota Folmer. Kandydatem PSL do Rady Miejskiej i na stanowisko burmistrza jest z kolei Andrzej Nestoruk. Swoich kandydatów do Rady Miejskiej w Miliczu wystawiło 6 komitetów: PSL, Komitet Piotra Lecha „Ziemia Milicka”, Komitet Doroty Folmer, Komitet Pawła Wybierały BIM, Komitet Cezarego Sierpińskiego Nasza Gmina oraz Grupa Inicjatywna Mieszkańców Miasta i Gminy Milicz. O 21 mandatów radnych powalczy 162 kandydatów. Problemy z zarejestrowaniem kandydatów w dwóch okręgach ma Grupa Inicjatywna Mieszkańców Miasta i Gminy Milicz, która w okręgu nr 3 nie ma zachowanego parytetu liczby kobiet na liście, a w okręgu nr 1 jeden z kandydatów nie widnieje w spisie wyborców gminy Milicz. Komitet ma 3 dni na formalne załatwienie tego problemu. Komitet zapowiada, że dodatkową kandydatką w okręgu nr 3 zostanie Maria Dziedzic z Milicza i Grupa Inicjatywna wystawi swoich reprezentantów we wszystkich 4 okręgach w gminie Milicz. Z „transferów” komitet burmistrza Piotra Lecha oficjalnie zasilili radni Edmund Bienkiewicz i Piotr Sadowski. Z kolei z listy komitetu Doroty Folmer startują też członkowie milickiego PiS. Z obecnych radnych Rady Miejskiej o mandat nie ubiega się jedynie Cezary Sierpiński, który zdecydował się na kandydowanie wyłącznie na stanowisko burmistrza.
W Radzie Gminy Krośnice o 15 mandatów radnych w okręgach jednomandatowych ubiega się 50 kandydatów z komitetów: KSS, PiS, PSL oraz komitetów Mirosława Drobiny i Stefana Morki. Z obecnych radnych kandyduje 13 osób. O stanowisko radnego nie ubiegają się jedynie Józef Tokarz ze Świebodowa oraz Jacek Skrzypczyk z Łaz. Z transferów „transferów” radny Marian Biesiadecki ze Starej Huty przeszedł z SLD do PSL, a Eugeniusz Lis z Pierstnicy porzucił komitet Mirosława Drobiny na rzecz obozu obecnego wójta Andrzeja Białego z KSS.
Najmniej kandydatów ubiega się o mandat radnego w Radzie Gminy Cieszków, gdzie zaledwie 31 osób walczy o 15 miejsc w Radzie – aż o 19 osób mniej niż w Krośnicach. Swoich kandydatów wystawiły 4 komitety: PSL, Komitet Wyborczy Gminy Cieszków, komitet Dominika Kaczmarka oraz PiS. Z obecnych radnych z kandydowania zrezygnowali: Zbigniew Mroczek z Cieszkowa i Janusz Kęsy z Guzowic. W dwóch okręgach, w Pakosławsku i Górach, zarejestrowano tylko po 1 kandydacie na radnego (Rozalia Kindrat i Rafał Janas z PSL). Pozostałe 3 komitety mają teraz czas do 24 września, aby w tych najsłabiej obsadzonych dwóch okręgach zarejestrować dodatkowych kandydatów. W Cieszkowie tylko w 3 okręgach o mandat będzie się ubiegać 3 kandydatów, a w aż 10 okręgach wyborcy będą mieli do wyboru tylko po 2 osoby.
Bartosz Jakubowski
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5497