archiwum.glosmilicza.pl

:: Wandale zniszczyli wagoniki kolejki wąskotorowej
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-09-20 08:59:24)

Do kolejnych zniszczeń ekspozycji taboru kolejki wąskotorowej przy ul. Przemysłowej w Miliczu doszło w okresie wakacji. Zniszczony wagon z powybijanymi oknami straszy do dziś przejeżdżających trasą dawnej kolejki wąskotorowej rowerzystów.To nie pierwszy akt wandalizmu na tej ekspozycji, która stoi na uboczu, przy mało uczęszczanej ulicy Przemysłowej, co ochoczo i bezmyślnie wykorzystują wandale. W ostatnim czasie po raz kolejny powybijali okna i powyrywali nawet ramy. Wyrwali też zabezpieczenia w drzwiach, a wewnątrz wagonu zniszczyli sufity i podłogę. W wagonikach pozostawili masę śmieci. 
– Jaką trzeba mieć ogromną determinację i siłę, by wyrwać okna z taboru kolejowego. Nawet nie pomagają zabezpieczenia w postaci łańcuchów – mówią nam miejscy urzędnicy dodając, że ekspozycja przy ul. Przemysłowej stanowi czarny punkt w mieście, gdyż co rusz dochodzi tam do wyżywania się na taborze kolejowym młodych mieszkańców Milicza. 
Nie pomaga nawet zamontowane tam rok temu oświetlenie, ani monitoring, który nie daje żadnej gwarancji bezpieczeństwa w tym rejonie. – Przy ścieżce rowerowej zamontowana jest kamera w ramach monitoringu miejskiego obejmująca wagon od frontu, natomiast nie jest ona w stanie zarejestrować sprawców, którzy dostają się do środka tylnymi wejściami. Kamera ich nie widzi – wyjaśnia nam Ewa Bezpałko-Szmigiel, kierownik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Miliczu przypominając, że gmina Milicz sprawuje nadzór nad infrastrukturą turystyczną przy ścieżce rowerowej biegnącej trasą dawnej kolejki wąskotorowej. 
Obecnie Zakład Usług Komunalnych w Miliczu, który codziennie dogląda tabor i sprząta teren wokół niego, usuwa zniszczenia i zabezpiecza ekspozycję. Po zeszłorocznych pracach naprawczych koszt wyniósł ok. 5400 zł i takie gmina Milicz uzyskała koszty w ramach ubezpieczenia taboru. Koszty obecnej naprawy nie są jeszcze znane, gdyż prace trwają. 
W przypadku poprzednich aktów zniszczeń taboru kolejki wąskotorowej przy ul. Przemysłowej miliccy policjanci szybko ustalili sprawców. Sprawy trafiły do sądu, a młodzież została ukarana i rodzice musieli pokryć koszty naprawy. Mimo to wciąż dochodzi w tym miejscu do nowych wybryków młodzieży i niszczenia taboru kolejowego. 
Być może rozwiązaniem problemu wandalizmu w rejonie ul. Przemysłowej byłoby przeniesienie ekspozycji taboru kolejki wąskotorowej w inne i bardziej uczęszczane miejsce w mieście. – Rozważamy zmianę miejsca ekspozycji taboru, jednak wiąże się to z bardzo dużymi kosztami – odpowiada nam kierownik milickiego wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Alicja Szczepańska-Sikorska 
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5496