archiwum.glosmilicza.pl

:: Pielęgniarki z OIOM-u wypowiedziały umowy o pracę
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-06-07 08:56:22)

Prawie wszystkie pielęgniarki zatrudnione na oddziale intensywnej terapii w milickim szpitalu złożyły wypowiedzenia z pracy, których okres kończy się 30 czerwca. Jeśli prezesowi szpitala nie uda się porozumieć z pielęgniarkami, to od 1 lipca oddział ten może pozostać bez obsady pielęgniarskiej, co oznaczać będzie de facto jego zamknięcie.

Do protestu przystąpiło 18 z 21 pielęgniarek zatrudnionych na oddziale intensywnej terapii w Milickim Centrum Medycznym. Swoje wypowiedzenia złożyły przed świętami wielkanocnymi i obecnie są w trakcie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. Część pielęgniarek znalazła już zatrudnienie w pobliskich placówkach medycznych. Jak udało nam się ustalić, pielęgniarki domagają się wyższych wynagrodzeń i zwiększenia obsady na oddziale, która ich zdaniem jest za mała w stosunku do obowiązujących przepisów. 
Praca na oddziale intensywnej terapii jest bardzo specyficzna i obciążająca. Większość pacjentów jest nieprzytomna, a wskaźnik umieralności na tym oddziale jest większy niż na innych. Do tego pielęgniarki często muszą dźwigać pacjentów przy zabiegach pielęgnacyjnych. Pielęgniarki pracują w systemie 12-godzinnym. 
Żądania pielęgniarek popiera Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w milickim szpitalu, zrzeszający 143 pielęgniarki i położne z ponad 200 zatrudnionych. –Wszystkie pielęgniarki w szpitalu są przeciążone pracą i niezadowolone, bo ich wynagrodzenia za tak odpowiedzialną pracę, jaką wykonują, są zbyt niskie. Do tego wciąż przybywa im obowiązków i nowych zadań, gdyż pielęgniarek jest coraz mniej. Dlatego też część z nich zwalnia się z milickiego szpitala i podejmuje pracę we Wrocławiu, gdzie może liczyć na dużo wyższe zarobki – mówi przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w milickim szpitalu Marzena Kozica. 
Przewodnicząca przypomina też, że 18 stycznia przedstawiciele Związku Zawodowego gościli na posiedzeniu powiatowej komisji budżetu i skarżyli się zarządowi powiatu oraz radnym na niskie płace pielęgniarek pracujących w Milickim Centrum Medycznym. Przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych Marzena Kozica mówiła wówczas: – Od 5 lat ze strony prezesa nie było żadnej podwyżki, a jak wiadomo, odgrywamy w szpitalu ważną rolę. Nasza załoga jest zdesperowana. Pojawiają się wśród pielęgniarek głosy, że zablokujemy szpital i zastrajkujemy, bo nikt nas nie słucha. Jak mówi przewodnicząca, od tamtej pory nic się nie zmieniło w tej sprawie. 
Zdesperowane pielęgniarki z oddziału intensywnej terapii w ostatnich tygodniach odbyły już dwa spotkania z prezesem spółki MCM Maciejem Biardzkim i oba zakończyły się fiaskiem. O ich przebiegu oraz całej tej sytuacji nie chciał z nami rozmawiać ani prezes, ani pielęgniarki. W tym tygodniu odbyć się ma trzecie, rozstrzygające spotkanie. Jeśli i ono zakończy się fiaskiem, to od 1 lipca na oddziale pozostaną jedynie trzy pielęgniarki. Jak mówią nam lekarze, wtedy w milickim szpitalu nie będzie mowy o ratowaniu ludzkiego życia i nastąpi pogorszenie jakości usług, a pacjenci z oddziału intensywnej terapii będą musieli zostać przewiezieni do szpitali w ościennych powiatach. 
O dramatycznej sytuacji w milickim szpitalu wie również starosta milicki Krzysztof Osmelak. – Pan prezes prowadzi rozmowy z pielęgniarkami i nie chcę się wypowiadać w tym temacie. To nie są łatwe rozmowy. Zależy nam, żeby ten oddział pracował – powiedział nam we wtorek 5 czerwca starosta. 
Alicja
 Szczepańska-Sikorska
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5443