archiwum.glosmilicza.pl

:: Ponad 5 mln zł dotacji na ścieżki rowerowe
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-01-18 12:06:49)

Milickie samorządy pozyskały 5,2 mln zł unijnej dotacji na budowę 30 kilometrów ścieżek rowerowych na terenie wszystkich trzech gmin powiatu milickiego. Inwestycja ma się rozpocząć w drugiej połowie tego roku, a zakończyć w roku przyszłym.

O przyznanie unijnej dotacji na budowę ścieżek rowerowych wszystkie cztery samorządy wystąpiły wspólnie, składając jeden wniosek, którego liderem jest gmina Milicz. Przyznana dotacja wynosi 5 mln 240 tys. zł, co stanowi 85 proc. wartości całej inwestycji szacowanej na 6 mln 180 tys. zł. 
W sumie na terenie powiatu milickiego zostanie wybudowanych 13 ścieżek rowerowych o łącznej długości ok. 30 km, z czego w gminie Milicz ok. 17 km, w gminie Cieszków ok. 10 km, a w gminie Krośnice 3 km. Wartość inwestycji na terenie gminy Milicz wynosi 3 mln 699 tys. zł, z czego dotacja stanowi kwotę 3 mln 135 tys. zł, a gmina dołoży ze środków własnych tylko 560,2 tys. zł. W gminie Cieszków szacowany koszt robót wynosi 1 mln 292 tys. zł przy dotacji w wys. 1 mln 89 tys. zł i wkładzie własnym gminy w kwocie 199 tys. zł. Natomiast w gminie Krośnice budowa ścieżek rowerowych kosztować ma 1 mln 174 tys. zł, z czego 989 tys. zł stanowi unijną dotację, a 181 tys. zł pochodzić będzie z budżetu gminy. Do inwestycji symbolicznie dołożył się też powiat milicki, ma który przypada 15 tys. zł, z czego 9,5 tys. zł stanowi unijną dotację, a 1,7 tys. zł powiat wyłoży z własnego budżetu. 
W gminie Milicz powstać ma 5 tras rowerowych: w kompleksie Ruda Sułowska, między Rudą Sułowską a Sułowem, między Rudą Milicką a Stawnem, między Stawnem a Bracławiem oraz trasa łącząca Nowe Grodzisko z Nowym Zamkiem. 
W gminie Cieszków planowana jest również budowa 5 ścieżek rowerowych: między Jankową a Trzebickiem, z Trzebicka do Gór, między Zwierzyńcem a Trzebickiem, między Zwierzyńcem a Ujazdem oraz trasa łącząca Góry z Nowym Zamkiem. 
Natomiast w gminie Krośnice powstaną 3 trasy rowerowe: w samych Krośnicach – od Urzędu Gminy do skrzyżowania z ul. Sanatoryjną, między Krośnicami a Wąbnicami oraz trasa łącząca Wąbnice z Rudą Milicką. 
Ścieżki rowerowe budowane będą w różnych formach – od nowo wybudowanych ze zróżnicowaną nawierzchnią, po wydzielenie tras rowerowych na istniejących już drogach. 
Projekt przewiduje też budowę 7 punktów postojowych ze stołami i siedziskami, stojakami na rowery itp., a w gminie Milicz dodatkowo zaplanowano budowę 2 wież obserwacyjnych.
Jak nam powiedział burmistrz Piotr Lech, na marzec planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a prace przy budowie ścieżek rowerowych ruszą już drugiej połowie roku.

(gra)
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5377