archiwum.glosmilicza.pl

:: Zaniedbane budynki poszpitalne
Wiadomość dodana przez: jsl (2018-01-18 12:04:16)

Niezagospodarowane przez powiat milicki budynki po Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrii w Krośnicach są w coraz gorszym stanie. Część z opuszczonych 10 lat temu nieruchomości straszy dziś swoim wyglądem. W najgorszym stanie jest słynna „trójka”, która kiedyś była chlubą krośnickiego szpitala.

Wilgoć, brud, śmieci i powybijane szyby. Tak wygląda część niezagospodarowanych budynków po Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrii w Krośnicach, których właścicielem od września 2008 roku jest powiat milicki. Województwo przekazało wówczas powiatowi w darowiźnie 6 wielkich działek o łącznej powierzchni 12 tys. m kw., które zabudowane były kilkunastoma budynkami po WSN.

Co sprzedano?
Część mienia od razu została zagospodarowana, jednak wiele budynków wciąż stoi pustych i niszczeje. Do tej pory powiat sprzedał m.in. budynek administracji, który odkupił od powiatu prywatny przedsiębiorca. Budynek został zmodernizowany i obecnie mieszczą się w nim mieszkania oraz na parterze ośrodek zdrowia Milickie Centrum Zdrowia. Ostatni z budynków udało się za 300 tys. zł. sprzedać w lutym 2017 r. w trybie bezprzetargowym właścicielce Zakładu Opiekuńczo -Leczniczego Feniks, która wcześniej go użyczała oraz dzierżawiła. Ponadto powiat w 2013 roku sprzedał prywatnemu przedsiębiorcy za 152 tys. zł budynek dawnego magazynu. Ponieważ transakcja odbyła się bez zgody Urzędu Marszałkowskiego, powiat do dziś zwraca w ratach województwu uzyskaną ze sprzedaży kwotę.
Trzy budynki w 2016 roku powiat przekazał w ramach wymiany gminie Krośnice. Gmina przejęła za darmo budynek, w którym funkcjonuje Szkolne Schronisko Młodzieżowe, budynek usługowo -mieszkalny ze spółdzielnią socjalną „Szklany Świat” oraz niezagospodarowany budynek wagowni. W zamian powiat dostał od gminy budynek przylegający do będącego jednostką powiatu Domu Pomocy Społecznej w Krośnicach.
Jak się dowiedzieliśmy w krośnickim urzędzie, na piętrze budynku usługowo-mieszkalnego gmina zleciła architektowi Mirosławowi Musielakowi wykonanie dokumentacji adaptacji pomieszczeń pod mieszkania komunalne. Jedno z mieszkań jest już zresztą zamieszkane przez wielodzietną rodzinę. Z kolei na znajdującym się obok Schroniska budynku wagowni w tym roku przeprowadzony zostanie remont dachu.
Inny z dużych budynków, w którym kiedyś znajdował się oddział neurologii, jest obecnie użyczony przez Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, które prowadzi tam mieszkania treningowe dla swoich dorosłych podopiecznych.

Co na sprzedaż?
Z każdym rokiem w coraz gorszym stanie jest będący kiedyś chlubą WSN budynek słynnej na cały region „trójki”, w której mieścił się oddział psychiatryczny dla dorosłych. Wystawiony na sprzedaż zaniedbany budynek o pow. 2,6 tys. m kw. straszy swoim wyglądem i świetnie nadawałby się jako sceneria do kręcenia horrorów. Przyszły nabywca będzie musiał wyłożyć wiele milionów złotych na gruntowną modernizację, aby budynek nadawał się do użytkowania. Zarząd Powiatu 6 grudnia 2017 r. podjął dziewiątą próbę sprzedaży dawnej „trójki”. Cenę za tak dużą nieruchomość obniżono w rokowaniach do 800 tys. zł. Termin kolejnej próby sprzedaży tego budynku ustalono na 19 lutego.
Zarząd Powiatu chciałby sprzedać także drugi wielki niezagospodarowany budynek szpitalny w Krośnicach. Chodzi konkretnie o działkę o pow. 73,5 arów, na której mieści się budynek dawnej psychiatrii dziecięcej nieistniejącego już Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrii w Krośnicach o pow. użytkowej 2687 m kw. Budynek ten jest w nie najgorszym stanie technicznym, gdyż jeszcze 7 lat temu na czas remontu siedziby w Miliczu Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych prowadziło tam swoje przedszkole. Powiat milicki bez powodzenia próbował sprzedać ten budynek w okresie od listopada 2015 r. do września 2017 r. W kolejnych ogłaszanych przetargach i rokowaniach cena ta była obniżana z 1,6 mln zł do 800 tys. zł. W sumie w okresie od listopada 2015 r. do września 2017 r. ogłoszono 8 przetargów i 2 rokowania, a i tak na budynek nie znalazł się chętny gotowy wyłożyć 800 tys. zł, a więc najniższą cenę, jaką zaproponowano w ostatnich rokowaniach. Ponieważ po 2 latach swoją ważność stracił operat szacunkowy, powiat zlecił nową wycenę nieruchomości, która obecnie wynosi 1 mln 482 tys. zł. Za taką cenę Zarząd Powiatu ma zamiar wkrótce wystawić działkę do sprzedaży.
Innym niezagospodarowanym budynkiem poszpitalnym jest dawna „jedynka”. Jest to niewielki budynek znajdujący się na tyłach użyczanego przez MSPDiON budynku dawnej neurologii. Dawna „jedynka” jest także w ruinie. Od strony drogi zniszczone jest okno, przez które można dostać się do budynku.
Jedynym pomysłem powiatu na załatwienie problemu zniszczonych budynków poszpitalnych w Krośnicach jest ich sprzedaż. Zadłużonego powiatu nie stać bowiem na zagospodarowanie i remont tych budynków. Jak nas poinformował starosta Krzysztof Osmelak, park za dawną neurologią został już podzielony na trzy mniejsze działki i także wkrótce zostanie wystawiony do sprzedaży. Na jednej z wydzielonych działek znajduje się budynek zniszczonej dawnej „jedynki”. – Dziś jedynym rozważanym rozwiązaniem jest sprzedaż tych budynków. Kiedyś pojawił się pomysł powiększenia działalności DPS-u w Krośnicach o jeden z budynków, ale z powodu braku pieniędzy pomysł nie wypalił. Ponadto jako powiat nie chcemy już więcej prowadzić działalności gospodarczej na tych czy innych nieruchomościach, bo mamy w tym zakresie złe doświadczenie – mówi starosta milicki Krzysztof Osmelak.
Powiat ma także w Krośnicach do sprzedaży ogromny budynek poszpitalnej kuchni oraz kotłowni, który obecnie dzierżawi poprzez Fundację na Rzecz Ziemi Milickiej – prywatna krośnicka firma Malsad Catering. Budynek ten wymaga także wielomilionowych nakładów na remont. Przeznaczona do sprzedaży znajdująca się w sąsiedztwie kotłowni dawna masarnia jest z kolei kompletnie zdewastowana i nadaje się już tylko do rozbiórki.

Bartosz Jakubowski
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5376