archiwum.glosmilicza.pl

:: Marszałek Przybylski z wizytą w Miliczu
Wiadomość dodana przez: jsl (2017-08-31 09:29:53)

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski gościł 28 sierpnia w Miliczu. Podczas swojej wizyty podpisał z burmistrzem Piotrem Lechem umowę na dofinansowanie budowy budynku socjalnego przy ul. Krotoszyńskiej w Miliczu na kwotę ok. 1 mln 642 tys. zł.Nim doszło do podpisania umowy, marszałek Cezary Przybylski wspólnie z burmistrzem Piotrem Lechem, starostą Krzysztofem Osmelakiem, dyrektor milickiego OPS Martą Markowską i dyrektor PCPR w Miliczu Moniką Szczepańską obejrzeli istniejący budynek socjalny przy ul. Krotoszyńskiej w Miliczu, który docelowo zostanie wyburzony, a na jego miejscu postawiony zostanie nowy obiekt socjalny. To właśnie na tę inwestycję gmina Milicz pozyskała unijną dotację z Urzędu Marszałkowskiego w wys. ok. 1 mln 642 tys. zł przy szacunkowym koszcie inwestycji wynoszącym 1 mln 931 tys. zł.
Budowa mieszkań socjalnych przy ul. Krotoszyńskiej rozpocznie się jednak od postawienia całkiem nowego obiektu, sąsiadującego bezpośrednio z obecnym, do którego przeniesieni zostaną mieszkańcy dotychczasowego budynku socjalnego przeznaczonego do rozbiórki. Ten budynek kosztować będzie 1 mln 688 tys. zł z czego ok. 591 tys. zł (35 proc.) pochodzić będzie z Banku Gospodarstwa Krajowego, a pozostałą kwotę wyasygnuje gmina Milicz z własnego budżetu. Gmina Milicz ogłosiła już przetarg na wykonanie tej inwestycji i na dniach dojdzie do jego rozstrzygnięcia.
Marszałek Cezary Przybylski odwiedził też świetlicę środowiskową Chatkę Puchatka, gdzie z wychowawcami czekały na niego dzieci, które wręczyły mu kwiaty oraz własnoręcznie wykonaną tablicę ze zdjęciami z zajęć odbywających się w Chatce. Dzieci podziękowały też marszałkowi za przyznaną przez Urząd Marszałkowski dotację w wys. 150 tys. zł na termomodernizację Chatki Puchatka. 
Uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie budowy nowego budynku socjalnego nastąpiło w Centrum Edukacji Ekologicznej w Miliczu, gdzie na przyjazd marszałka Cezarego Przybylskiego czekało kilkadziesiąt osób. Wśród nich obecni byli m.in. wicestarosta Paweł Herl, wiceburmistrz Sławomir Strzelecki, radny wojewódzki Ryszard Lech, prezes spółki Stawy Milickie Piotr Połulich, prezes szpitalnej spółki MCM Maciej Biardzki, prezes spółki kanalizacyjnej PGK Sabina Misiak, prezes gminnej spółki Jarosław Milian, dyrektor milickiego Ośrodka Kultury Sylwia Szydłowska-Małecka, radni Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Miliczu, pracownicy Urzędu Miejskiego w Miliczu, a także samorządowcy z dolnośląskich gmin: burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski, burmistrz Wołowa Dariusz Chmura, burmistrz Twardogóry Zbigniew Potyrała, wójt Dobroszyc Artur Ciosek oraz zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Robert Adach.
Po powitaniu marszałka Przybylskiego zgromadzeni wysłuchali informacji zastępcy kierownika Mai Jeż z wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Miliczu o planowanej budowie budynków socjalnych przy ul. Krotoszyńskiej w Miliczu. W pierwszym budynku, którego budowa ruszyć ma jeszcze w tym roku, a zakończyć we wrześniu roku przyszłego, powstaną 22 oddzielne mieszkania socjalne, każde z oddzielnym wejściem, w tym 18 mieszkań o pow. 20 m kw., 2 mieszkania o pow. 22,2 m kw. oraz 2 mieszkania 3-pokojowe o pow. 47 m kw. Każde mieszkanie będzie miało kuchnię i łazienkę z podstawowym wyposażeniem. W drugim budynku, który powstać ma do 2019 r., również powstaną 22 mieszkań socjalnych o podobnym standardzie. Jak mówiła Maja Jeż, budowa mieszkania socjalne w Miliczu, oprócz zaspokojenia popytu na tego rodzaju budownictwo, pozwoli też odciążyć milicki Rynek, gdzie wielu lokatorów czeka na przydział mieszkania socjalnego. 
Zabierając głos, marszałek Cezary Przybylski stwierdził, że z pewnością wielu zżyma się na godziwe warunki, jakie gmina oferuje mieszkańcom planowanych budynków socjalnych w Miliczu. – Ale to jest nasz obowiązek, a także wyraz solidarności z lokatorami mieszkań socjalnych, bo nie tylko mamy tam do czynienia z sytuacjami patologicznymi, ale też różnymi rodzinnymi i osobistymi dramatami ludzkimi – mówił. W podobnym duchu wypowiadał się też burmistrz Piotr Lech, stwierdzając: – Każdy, kto był w budynku socjalnym przy ul. Krotoszyńskiej, wie, że za każdymi drzwiami kryje się jakaś ludzka tragedia. My możemy dać tym ludziom szansę na lepsze życie.
Po uroczystym podpisaniu umowy na dofinansowanie budowy budynku socjalnej przy ul. Krotoszyńskiej w Miliczu i marszałek Przybylski, i burmistrz Lech mocno podkreślali wagę współpracy dolnośląskich samorządów na rzecz wspólnych projektów, za przykład podając wspólną budowę sieci ścieżek rowerowych przez dolnośląskie samorządy, dzięki czemu powstanie w sumie 100 km rowerowych ścieżek. Obaj mówili też o idei Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego, jako formacji apolitycznej skupiającej się tylko na rozwoju Dolnego Śląska. Liderem Ruchu jest marszałek Cezary Przybylski, liderem na powiat milicki jest burmistrz Piotr Lech, a szefem rady programowej jest prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Grażyna Szczepaniak-Antosik
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5297