archiwum.glosmilicza.pl

:: Ruszy remont linii kolejowej
Wiadomość dodana przez: jsl (2017-07-28 13:42:11)

W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się modernizacja linii kolejowej na odcinku łączącym Grabowo Wielkie z Miliczem i Cieszkowem. Roboty potrwają 10 miesięcy i już jesienią przyszłego roku po zmodernizowanej linii kolejowej mają jeździć pociągi rozwijające prędkość do 120 km/godz. 

W czwartek 20 lipca Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetarg na modernizację linii kolejowej biegnącej przez Milicz i łączącej Cieszków z Grabownem Wielkim oraz linii kolejowej na odcinku Oleśnica/Łukanów – Krotoszyn – Jarocin – Września – Gniezno. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Torpol SA, oferując cenę 138,7 mln zł brutto, która była najniższa spośród sześciu złożonych w przetargu ofert. 
Roboty mają rozpocząć się już za kilka tygodni. – Obecnie spółka oczekuje na podpisanie umowy. Tuż po jej podpisaniu jak najszybciej, rozpoczniemy prace remontowe – zapewnia nas rzecznik prasowy Torpol SA Piotr Odzijewicz.
Również Polskie Linie Kolejowe zainteresowane są jak najszybszym rozpoczęciem prac. Jak nas poinformowano we wtorek 25 lipca, podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na 1 sierpnia, a prace remontowe ruszą pod koniec sierpnia lub na początku września. Zgodnie z warunkami przetargu roboty mają być wykonane w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy, co oznacza, że jesienią przyszłego roku przez Milicz znów będą jeździć pociągi. 
Obecnie na odcinku Grabowno Wielkie – Milicz – Cieszków pociągi ze względu na zły stan techniczny torowiska mogą jeździć z prędkością nieprzekraczającą 40 km/godz. Jak nas poinformował Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA, głównym efektem modernizacji linii kolejowej będzie zwiększenie prędkości do 120 km/godz. dla pociągów pasażerskich oraz kompleksowe odnowienie linii. Wzmocniony zostanie tor, szyny i podkłady będą wymienione, a podsypka tłuczniowa oczyszczona. Wymienionych zostanie też 20 rozjazdów i przebudowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace te mają wpłynąć na zwiększenie prędkości pociągów i lepsze parametry. – To z kolei powinno zachęcić pasażerów do częstego korzystania z połączeń na tych liniach, co następnie pozwoli wprowadzić stałe połączenia kolejowe między Wrocławiem a Miliczem, które to ustały w 2013 roku – powiedział nam Bohdan Ząbek z PLK. 
(alsz)
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5286