archiwum.glosmilicza.pl

:: Festiwal Karpia zamiast Święta Karpia
Wiadomość dodana przez: jsl (2016-08-18 09:52:58)

W tym roku zamiast Święta Karpia Milickiego, organizowanego od kilkunastu lat przez powiat milicki, odbędzie się w Miliczu Festiwal Karpia Milickiego, którego głównym organizatorem jest gmina Milicz. 
Jedną z gwiazd Festiwalu Karpia będzie zespół Łzy


Festiwal Karpia Milickiej będzie imprezą dwudniową i odbędzie się 10-11 września (sobota-niedziela) na terenie dawnego lotniska w Miliczu. Przez 2 dni trwania festiwalu czynny będzie tam w godz. 12-20 Jarmark Wystawców z ponad 30 stoiskami regionalnych produktów, na których będzie można nabyć unikalne produkty spożywcze i rękodzielnicze lokalnych producentów, niedostępne w punktach masowej sprzedaży. Za dobór producentów odpowiedzialny jest milicki Ośrodek Kultury, który do 26 sierpnia skompletuje pełną listę regionalnych producentów, głównie z Dolnego Śląska i Wielkopolski, którzy na Jarmarku wystawią swoje produkty. 
W pierwszym dniu festiwalu, 10 września, odbędą się dwie imprezy towarzyszące, tradycyjnie już związane ze Świętem Karpia Milickiego – Turniej Drwali oraz Wyścig Karpia, organizowane przez milickie starostwo, o ile dotychczasowi sponsorzy tych imprez – Technikum Leśne w Miliczu oraz Stawy Milickie – zechcą je, jak co roku, zasponsorować. Na muzycznej scenie wystąpi natomiast zespół Czadoman, odbędzie się też koncert zespołu PaXon, a gwiazdą sobotniego wieczoru będzie zespół Cleo. 
Drugi dzień festiwalu zostanie połączony z obchodami Święta Plonów, które zostaną zainaugurowane o godz. 14 mszą polową. Na godz. 15 zaplanowano obrzęd dożynkowy, a później turniej milickich sołectw. W międzyczasie wystąpi milicki zespół muzyczny Na Czarno, a później muzyczną sceną zawładną kolejno zespoły Czereda i River Rock, by na koniec do mikrofonów dopuścić gwiazdę niedzielnego wieczoru – zespół Łzy, który do Milicza zawita podczas swego tournée z okazji 20-lecia istnienia zespołu. 
Dla najmłodszych podczas festiwalu prowadzone będą natomiast różne konkursy i zabawy. 
Koszty dwudniowej imprezy pokryje gmina Milicz. Na organizację imprezy gmina podpisała umowę z firmą Fun Party z Ostrowa Wlkp. na kwotę 30 tys. zł netto. W ramach tej umowy ostrowska firma opłaci zespoły muzyczne, które wystąpią podczas festiwalu, ogrodzi teren imprezy i zapewni ochronę, zajmie się też postawieniem sceny muzycznej, nagłośnieniem itp. Burmistrz Piotr Lech liczy, że poniesione przez gminę koszty zostaną zwrócone dzięki wpływom za udostępnienie miejsc pod stoiska regionalnych producentów oraz datkom sponsorów, którzy będą mogli zareklamować się podczas festiwalu. – Już teraz zostały podpisane umowy na prawie 20 tys. zł na wynajem miejsc pod stoiska z produktami regionalnymi – informuje burmistrz. 
Festiwal Karpia Milickiego ma być kontynuacją Święta Karpia Milickiego, wieloletniej imprezy organizowanej przez powiat milicki. W tym roku jednak z powodu problemów finansowych powiatu nie stać na organizowanie imprez. Powiat podpisał więc z gminą porozumienie, na mocy którego będzie jedynie współorganizatorem milickiego święta, lecz – jak informował na sesji 10 sierpnia starosta Jan Krzysztofik – nie będzie ponosić z tego tytułu żadnych wydatków. Będzie jedynie organizacyjnie wspierać gminę i sfinalizuje, również organizacyjnie, Turniej Drwali oraz Bieg Karpia, zabiegając o sponsorów obu tych imprez. 
Z kolei burmistrz Piotr Lech wyjaśnia, że decyzja gminy Milicz o zorganizowaniu Festiwalu Karpia Milickiego w miejsce dotychczasowego święta powiatowego wynika z chęci podtrzymania tradycji organizowania lokalnego święta, od wielu lat kojarzonego z Miliczem. – Kilka lat temu zrezygnowano z Dni Ziemi Milickiej, teraz z dolnośląskiej mapy imprez kulturalnych mogłaby zniknąć kolejna impreza związana z Miliczem. Stalibyśmy się pustynią – obrazowo stwierdza burmistrz. Dodaje przy tym, że tegoroczna formuła imprezy z milickim karpiem w tle i tak będzie miała nieco zmienioną formułę w porównaniu ze Świętem Karpia Milickiego, gdyż będzie połączona i z jarmarkiem, i ze świętem plonów. Prawdopodobnie też będzie to ostatnia impreza organizowana na terenie dawnego lotniska w Miliczu, gdyż większość tamtejszych gruntów została już sprzedana przez gminę pod zabudowę mieszkaniową i powstaje tam coraz więcej budynków mieszkalnych. Na przyszłoroczny Festiwal Karpia Milickiego gmina będzie musiała więc znaleźć już inne miejsce. 
Grażyna Szczepaniak-Antosik
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5129