archiwum.glosmilicza.pl

:: Włodarze deklarują wsparcie dla szpitala
Wiadomość dodana przez: jsl (2016-06-30 10:31:27)

We wtorek 28 czerwca w Starostwie Powiatowym w Miliczu starosta Jan Krzysztofik, burmistrz Piotr Lech oraz wójtowie Andrzej Biały i Ignacy Miecznikowski podpisali list intencyjny, w którym wyrażają wolę współpracy oraz deklarują udział samorządów w zorganizowanej spółce.W liście intencyjnym włodarze zadeklarowali, że konsolidacja ich działań na rzecz wspólnej organizacji i finansowania opieki szpitalnej prowadzonej przez MCM leży we wspólnym interesie wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu milickiego.

Szefowie naszych samorządów przyznają, że w pierwszym etapie powinno nastąpić połączenie gminnej spółki PZZLA z Milickim Centrum Medycznym, z jednoczesną deklaracją zobowiązań gminy Milicz na rzecz nowo powstałego podmiotu. W drugiej kolejności włodarze deklarują udział samorządów w zorganizowanej spółce. W swoim stanowisku starosta, burmistrz i wójtowie dostrzegają także potrzebę i celowość dofinansowania działalności szpitala tak, aby swoje usługi mógł on świadczyć na najwyższym poziomie. Ich działania będą zmierzać do możliwości przystąpienia samorządów gminnych do powiatowej spółki MCM jako udziałowców, co zagwarantowane będzie umieszczeniem w jej akcie założycielskim zapisów umożliwiających takie działania.

Najkonkretniejszą formę wsparcia spółki MCM poprzez wniesienie udziałów prowadzącej przychodnię rejonową gminnej spółki PZZLA oraz coroczne umorzenie podatku od nieruchomości deklaruje burmistrz Piotr Lech. – Cieszę się, że w końcu po tylu latach przerwy doszło do spotkania przy jednym stole starosty, burmistrza Milicza oraz wójtów Cieszkowa i Krośnic, których celem jest wspólne działanie na rzecz szpitala powiatowego. Historia wsparcia szpitala przez gminę Milicz sięga ponad 20 lat, gdyż jeszcze za czasów pierwszego burmistrza Janusza Wierzowieckiego gmina w całości finansowała zakup węgla i koksu, którym ogrzewano budynki szpitalne. Dopiero w ostatniej kadencji za rządów mojego poprzednika gmina przestała wspierać szpital. Dziś do tej współpracy wracamy – mówi burmistrz Piotr Lech.

Wójt Cieszkowa Ignacy Miecznikowski dodaje, że sposób wsparcia szpitalnej spółki MCM będzie dopiero omawiany na forum Rady Gminy Cieszków. – Oczywiście, że każdy nasz lokalny samorząd powinien być zainteresowany wsparciem szpitala, który jest bardzo ważny dla naszych mieszkańców. Czy to wsparcie miałoby się odbyć poprzez objęcie udziałów czy poprzez zakup jakiegoś sprzętu, to jest jeszcze kwestia do dyskusji. Ja na początek widzę to wsparcie w ten sposób, że prezes MCM wskazuje, jaki sprzęt byłby potrzebny szpitalowi, a gminy wspólnie finansowałyby jego kupno – mówi wójt Ignacy Miecznikowski.

Także wójt Krośnic Andrzej Biały zastrzega, że o sposobie wsparcia Milickiego Centrum Medycznego decydować będą radni Rady Gminy Krośnice. – Będziemy wspólnie z radnymi rozważać sposób wsparcia szpitalnej spółki. Dlatego dziś nie chcę deklarować, czy gmina Krośnice obejmie udziały w MCM. Na pewno będziemy chcieli współpracować i wspierać szpital, bo jest to dobro, o które wspólnie musimy zadbać – powiedział nam wójt Biały.

Bartosz Jakubowski
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5085