archiwum.glosmilicza.pl

:: Spotkanie noworoczne PSL
Wiadomość dodana przez: jsl (2016-01-14 13:59:45)

W piątek 8 stycznia w restauracji Nad Zalewem w Miliczu odbyło się świąteczno-noworoczne spotkanie członków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podczas spotkania ludowcy podsumowali 2015 rok.Spotkanie PSL otworzył prezes zarządu powiatowego partii i zarazem wicestarosta milicki Władysław Szydełko. W spotkaniu uczestniczyło w sumie 21 działaczy ludowców, wśród nich m.in. wójt gminy Cieszków Ignacy Miecznikowski, przew. Rady Gminy Cieszków Zdzisław Załężny, przew. Rady Gminy Krośnice Piotr Morawek, wiceprzew. Rady Powiatu Marek Maciejak, radni powiatowi Wanda Wiśniewska i Szymon Lew, radna gminy Krośnice Zofia Adamus, przew. zarządu gminnego PSL w Miliczu Piotr Czajkowski, przew. zarządu gminnego PSL w Krośnicach Józef Witek, przew. zarządu gminnego PSL w Cieszkowie Grażyna Krajewska, były starosta milicki Jan Kwiecień oraz zasłużony działacz PSL Bogdan Lew.

Sukcesem dwie drogi

Na początku spotkania ludowcy wznieśli toast lampką szampana za pomyślność w 2016 roku. Następnie W. Szydełko przypomniał, że 1 stycznia wszedł w życie rządowy program „Praca dla młodych”, którego pomysłodawcą był były minister i obecny prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Od 1 stycznia firmy dzięki inicjatywie PSL będą mogły zatrudnić na koszt państwa absolwentów szkół, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Na realizację tego projektu przeznaczono 3 mld złotych, pochodzących z Funduszu Pracy.

Prezes Szydełko podsumował także miniony 2015 rok w kontekście samorządu powiatowego. Jak mówił wicestarosta, największym sukcesem powiatu było wykonanie drogi asfaltowej z Trzebicka przez Wężowice do Zwierzyńca oraz remont brukowanej drogi we Wszewilkach. Dużym plusem było także uruchomienie w szpitalu nowego oddziału - ZOL dla pacjentów wentylowanych mechanicznie oraz współpraca z gminą Milicz i przekazanie jej kilku drogich w utrzymaniu dróg powiatowych, jak np. ul. Wojska Polskiego w Miliczu. – Te oszczędności spróbujemy przenieść na wsie, gdzie potrzeby inwestycyjne są cały czas duże – mówił W. Szydełko dodając, że Zarząd Powiatu będzie się starał zrobić wszystko, aby w 2016 r. wykonać remont choć jednego odcinka drogi. – Dzisiaj największym problemem powiatu milickiego jest opracowanie programu naprawczego finansów. Będzie to program trudny do realizacji – stwierdził W. Szydełko.

Najważniejszy

jest szpital

Głos podczas spotkania zabrał także wiceprzew. Rady Powiatu Marek Maciejak, który podkreślał, że jego zdaniem największym sukcesem powiatu jest stabilna sytuacja finansowa szpitala prowadzonego przez powiatową spółkę Milickie Centrum Medyczne. M. Maciejak przypominał, że na skraju bankructwa jest chociażby szpital powiatowy w Trzebnicy, gdzie pracownicy szpitala okupują tamtejsze Starostwo Powiatowe, w którym władzę dzierży Prawo i Sprawiedliwość. Jak mówił wiceprzew. Rady Powiatu, równie źle sytuacja wygląda w Sycowie, gdzie starosta oleśnicki z PiS podjął decyzję o likwidacji jednego z kluczowych oddziałów tamtejszego szpitala. – Bez powiatu milickiego nie byłoby szpitala ani remontów szkół. Pamiętajmy, że szpital jest największym dobrem tego powiatu. Drogi są ważne, ale szpital jest najważniejszy – mówił M. Maciejak przypominając, że powiaty są zdecydowanie biedniejszymi jednostkami samorządu terytorialnego od gmin. M. Maciejak stwierdził, iż w 2015 r. wiele dobrych zmian dokonało się także w gminie Krośnice, gdzie przewodniczącym Rady Gminy został członek PSL Piotr Morawek.

Komentując wypowiedź M. Maciejaka, prezes Szydełko stwierdził, że oddłużenie szpitala w Miliczu wraz z przekształceniem w publiczną spółkę prawa handlowego było najlepszym posunięciem władz samorządowych na naszym terenie w ostatnich latach. – Dziś do spłaty pozostało powiatowi jeszcze 6,5 mln zł długu poszpitalnego, który jest poręczony przez powiat i to tak naprawdę to poręczenie niszczy nasze wskaźniki zadłużenia. Właśnie z tego powodu musimy realizować program naprawczy – wyjaśniał W. Szydełko. Wicestarosta skarżył się także, że nie może u władz województwa dolnośląskiego przeforsować pomysłu, aby Pogotowie Ratunkowe wybudowało swoją siedzibę na działce obok szpitala powiatowego. – Nie odpuszczę tak łatwo tego tematu, choć mam przez to problemy polityczne – stwierdził prezes Szydełko.

Na koniec oficjalnej części spotkania głos zabrał przew. Rady Gminy Piotr Morawek, który podkreślał, że objęcie przez niego tak prestiżowej funkcji w Radzie Gminy jest sukcesem całego PSL-u. – Dlatego proszę was wszystkich o wsparcie. Przy podejmowaniu każdej z decyzji musimy się przede wszystkim kierować wspólnym dobrem mieszkańców – mówił P. Morawek.
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=5026