archiwum.glosmilicza.pl

:: W niedzielę wojewódzkie dożynki w Miliczu
Wiadomość dodana przez: jsl (2015-09-10 09:47:49)

W niedzielę 13 września po raz pierwszy w historii w Miliczu odbędą się wojewódzkie dożynki. Rozpocznie je uroczysta msza św. o godz. 12 na milickim Rynku koncelebrowana przez arcybiskupa Józefa Kupnego. Pozostała część dożynek odbędzie się na terenie byłego lotniska przy ul. Trzebnickiej. Organizatorzy spodziewają się przyjazdu kilku tysięcy Dolnoślązaków.Dożynki Wojewódzkie to najważniejsze wydarzenie w tym roku w Miliczu. W samo południe w niedzielę na milickim Rynku arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny odprawi uroczystą mszę św. Dla gości zostanie przygotowanych 700 krzeseł, które staną na całym parkingu. Ołtarz ustawiony będzie tuż przed parkingiem, nieopodal siedziby PGK „Dolina Baryczy”. W uliczkach przy Rynku ustawione zostaną dwa duże telebimy dla tych, którzy nie dostaną się na miejsce odprawiania mszy św. W tym dniu w kościele św. Michała Archanioła w Miliczu, który znajduje się przy milickim Rynku, nie odbędzie się niedzielna suma o godz. 11.30. Za pierwszą, kościelną część dożynek odpowiada wikariusz parafii św. Michała - ks. Adrian Kosendiak. Po sumie Korowód Dożynkowy wraz z kilkudziesięcioma wieńcami z całego Dolnego Śląska przemaszeruje na teren byłego lotniska. Korowód przejdzie ulicami: Wrocławską, 1 Maja, ks. Waresiaka i Trzebnicką, które w tym czasie będą zamknięte dla ruchu kołowego.

Dalsza część uroczystości będzie odbywała się na terenie byłego lotniska. Rozpoczęcie ceremonii dożynkowej nastąpić ma o godz. 14.20. Wcześniej zaproszeni VIP-owie i goście wspólnie zjedzą obiad w wielkim namiocie przy ul. Trzebnickiej. Nieopodal stanie też wiele stoisk, w tym drewniane stoiska gminy Milicz, na których prezentować się będzie 18 z 52 sołectw milickiej gminy. Na stoiskach sołectw będzie można podziwiać oraz kupić najróżniejsze wyroby własnej roboty oraz rękodzieło. Nieco dalej staną stoiska lokalnych producentów oferujących produkty ze znakiem „Dolina Baryczy Poleca”, przy których będzie można kupić nalewki, dżemy, miody, owoce i inne. Imprezę obsługiwać będzie 5 lokalnych gastronomów.

Półtorej godziny później odbędzie się pokaz kulinarny i nastąpi rozstrzygnięcie konkursów. Główny konkurs to oczywiście konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy województwa dolnośląskiego. Do konkursu stanie 27 wieńców dożynkowych - reprezentantów powiatów Dolnego Śląska, a poza konkursem podziwiać będzie można również wieńce sołectw gminy Milicz. W konkursie natomiast powiat milicki reprezentować będzie efektowny wieniec Pierstnicy z gminy Krośnice. Zwycięzca konkursu otrzyma okazały zestaw ceramiki z Bolesławca, ufundowany przez dolnośląskiego marszałka. – Pozostałe nagrody to zestaw środków czystości ufundowany przez PGK „Dolina Baryczy” i specjalny zestaw okolicznościowych bombek „Szklanego Świata” z Krośnic, który ufunduje burmistrz Milicza - zdradził nam Michał Gołąb odpowiedzialny za promocję gminy Milicz. Emocji nie zabraknie również podczas konkursu na najładniej przystrojony domek i najlepszą prezentację znajdujących się w nim produktów, skierowany do 18 wystawiających się sołectw gminy Milicz. Nagrody finansowe wynoszą: 5 tys. zł (za I miejsce) oraz 3 tys. zł i 1 tys. zł za miejsca II i III. Odbędzie się jeszcze konkurs na chleb dożynkowy, w którym wezmą udział tylko sołectwa gminy Milicz. Nagroda główna wynosi 1,5 tys. zł, a kolejne 1 tys. zł i 500 zł.

Dodatkowo imprezie będą towarzyszyć: wesołe miasteczko, jarmark produktów lokalnych, stoiska rybne, wystawy, konkursy i animacje dla dzieci, stoiska edukacyjne oraz wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego.

O godz. 16.30 na scenie prezentować się będą zespoły folklorystyczne, a dwie godziny później odbędzie się koncert zespołu folk-rockowego z Jastrzębia Zdroju - Redlin. A gwiazdą wieczoru będzie jeden z najpopularniejszych wokalistów w Polsce Kamil Bednarek, którego koncert rozpocznie się o godz. 20. Artysta, który zdobył popularność dzięki udziałowi w show „Mam Talent”, zaprezentuje muzykę będącą mieszanką reaggae i dancehallu. Dożynki i całe trzydniowe Święto Karpia Milickiego zamknie pokaz sztucznych ogni o godz. 21.45. Dla goszczących u nas VIP-ów organizatorzy przewidzieli okolicznościowe prezenty w postaci torebki lokalnych produktów, w której znajdą się: miód, jabłka, butelka wody Miliczanka i najnowszy folder promujący Dolinę Baryczy. Jak informuje nas kierownik wydziału promocji w gminie Milicz Dariusz Duszyński, rozesłano blisko 1000 zaproszeń do najważniejszych oficjeli naszego regionu. Zaproszenia otrzymali m.in.: marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski, wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, zarząd województwa, radni wojewódzcy, wszyscy posłowie i senatorowie dolnośląscy, burmistrzowie i prezydenci dolnośląskich miast, wójtowie wsi oraz dolnośląscy starostowie, konsulowie, rektorzy, wszyscy księża z powiatu milickiego oraz duchowieństwo z całego Dolnego Śląska, dyrektorzy wojewódzkich urzędów dolnośląskich, tj. Wojewódzki Konserwator Zabytków czy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zaproszono też szefów najróżniejszych instytucji wspierających rolników oraz służb mundurowych i wiele, wiele innych.

W organizację wojewódzkich dożynek w Miliczu zaangażowanych jest ponad 100 osób, w tym urzędnicy Urzędu Miejskiego w Miliczu z kierownikami na czele, pracownicy Ośrodka Kultury, Zakładu Usług Komunalnych, a także PGK „Dolina Baryczy” i Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu oraz wielu policjantów, strażaków i ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego. Do zadań urzędników podczas dożynek należeć będzie opieka nad grupami dożynkowymi oraz przekazywanie informacji, z kolei do strażaków – kierowanie ruchem i informowanie o utrudnieniach.

Głównym organizatorem wojewódzkich dożynek jest gmina Milicz, która na ten cel pozyskała 80 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego, prawie drugie tyle wyłoży Urząd Miejski.
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=4978