archiwum.glosmilicza.pl

:: Wielowątkowe śledztwo umorzone
Wiadomość dodana przez: jsl (2015-07-23 13:08:10)

Prokurator Okręgowy we Wrocławiu 17 czerwca umorzył śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez Starostę Milickiego w związku z organizacją i przebiegiem zamówień publicznych w minionej kadencji samorządowej. Prokuratorzy z Wrocławia przy pomocy funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu badali ewentualne nieprawidłowości przy przetargach dotyczących m.in. udzielenia i obsługi kredytu dla Fundacji na Rzecz Ziemi Milickiej czy sprzedaży przez fundację spalarni odpadów medycznych spółce Eco-ABC z Bełchatowa.Prokuratura wszczęła postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień przez Starostę Milickiego, którym w kadencji 2010-2014 był Piotr Lech, obecny burmistrz gminy. Postępowanie zostało wszczęte na skutek anonimowego zawiadomienia. Postępowanie prokuratorskie było wielowątkowe i badano w nim organizację oraz przebieg wielu zamówień publicznych dotyczących m.in. dostawy i montażu sztucznego lodowiska dla Zespołu Szkół im. T. Kościuszki, wykonania boiska sportowego, wyłonienia obsługi prawnej Starostwa, przeprowadzenia adaptacji biblioteki pedagogicznej oraz wykonania usługi przygotowania i dostarczania posiłków do szpitala. Jednym z głównych wątków śledztwa było badanie legalności sprzedaży przez powiatową Fundację na Rzecz Ziemi Milickiej w przetargu w marcu 2012 roku przyszpitalnej spalarni i kotłowni w Miliczu na rzecz spółki Eco-ABC, która później nielegalnie rozbudowała przyszpitalną spalarnię. Jak się dowiedzieliśmy w prokuraturze, anonimowy donosiciel w swoim wniosku wskazał m.in., że powiatową nieruchomość sprzedano po niższej cenie niż w operacie szacunkowym. Wszystkie te sprawy były badane pod kątem ewentualnego złamania art. 231 Kodeksu Karnego, dotyczącego przekroczenia uprawnień i działania funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego.

Śledczy zajmowali się również sprawą domniemanego poświadczenia nieprawdy w jednej z umów powiatu, gdzie badano ewentualne poświadczenie nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego, jakim jest Starosta Milicki. Wątek ten badano pod kątem złamania art. 271 Kodeksu Karnego, jednak śledczy także w tej sprawie nie dopatrzyli się żadnego złamania prawa. – W części dotyczącej przekroczenia uprawnień odnośnie postępowania przetargowego dotyczącego obsługi prawnej, dostarczania posiłków do szpitala oraz udzielenia i obsługi kredytu oraz w części dotyczącej sprzedaży nieruchomości i poświadczenia nieprawdy postępowanie umorzono wobec braku znamion czynu zabronionego. W pozostałym zakresie natomiast wobec przedawnienia karalności – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus.

Wielowątkowa sprawa przekroczenia uprawnień w powiecie była badana przez Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu przez ponad rok. W toku śledztwa przesłuchano kilkanaście osób: radnych powiatowych minionych kadencji oraz pojedynczych pracowników Starostwa Powiatowego.
adres tej wiadomości: archiwum.glosmilicza.pl/news.php?id=4960