.: Na imieniny do: Franciszka, Konstancji i Salomei .: Użytkowników online: 1
     | home

Oglądasz stronę archiwalną wyłączoną z końcem 2021 r.    

 

Wiadomości

Z regionu - 8.12.2021

Z regionu - 24.11.2021

Z regionu - 10.11.2021

Z regionu - 3.11.2021

Z regionu - 27.10.2021

Z regionu - 13.10.2021

Z regionu - 6.09.2021

Z regionu - 22.09.2021

Z regionu - 1.09.2021

Z regionu - 21.07.2021

Z regionu - 18.08.2021

Z regionu - 4.08.2021

Z regionu - 21.07.2021

Z regionu - 7.07.2021

Z regionu - 23.06.2021

Z regionu - 16.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 2.06.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 19.05.2021

Z regionu - 9.12.2020

Z regionu - 2.12.2020

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 1
 
Twój adres IP
35.173.35.14
 
Liczba odwiedzin
 
 
  6 razy „z” jak zwycięstwo - 2018-10-11 09:48:20
Program pod takim hasłem zaprezentowała w czasie swojego spotkania z mieszkańcami w Ośrodku Kultury w Sułowie kandydatka na burmistrza Dorota Folmer. Większość wyborczej konwencji upłynęła jednak na słowach krytyki pod adresem obecnego włodarza gminy Milicz.

Na scenie sułowskiego Ośrodka Kultury rozstawiono dwa wielkie banery kandydatki na burmistrza. Na ich tle przy okrągłych stolikach zasiedli: Dorota Folmer i kandydaci na radnych: obecne radne Jadwiga Janczura, Alicja Szatkowska i Krystyna Patalas, pełnomocnik wyborczy Damian Stachowiak, pełnomocnik finansowy Henryk Wachowiak i Sławomir Jachimowski. W sali widowiskowej Ośrodka Kultury zasiadło ok. 60 osób, a wśród nich członkowie rodziny Doroty Folmer, na czele z mężem Zenonem, sołtys Sułowa Mariola Góral, kandydaci na radnych gminnych Komitetu Wyborczego Wyborców Doroty Folmer, m.in. Marzanna Łabaczuk, Jan Wycisk, Bożena Dąbek, Wojciech Piskozub, Wojciech Wróblewski, Monika Łabuda, Maria Kochmańska, Teresa Duda, Marta Czuk, kandydaci na radnych powiatowych Komitetu Prawa i Sprawiedliwości, m.in. Piotr Psiuk, Janusz Łabuda, Anna Duda oraz kandydaci na radnych powiatowych Komitetu Wyborczego Wyborców Doroty Folmer, m.in. Sylwia Kurzdym i Witold Tomaszewski. W spotkaniu uczestniczyła również prezes PGK „Dolina Baryczy” Sabina Misiak, która startuje na radną powiatową z Komitetu Wyborczego „Ziemia Milicka” Piotra Lecha.

6 razy „z”
Wszystkich przybyłych na konwencję powitał Sławomir Jachimowski. Następnie Dorota Folmer przedstawiła zebranym w zarysie swój program wyborczy, który nosi nazwę 6 razy „z”, gdyż jak mówiła kandydatka „z” to pierwsza litera słowa „zwycięstwo”. Jej celem jest zaprowadzenie porządku w gminie. – Mamy bałagan w finansach. Burmistrz nie może według własnego uznania zmieniać budżetu, który uchwalają radni, czyli przedstawiciele społeczności lokalnej. Nie ma na to mojej zgody – mówiła D. Folmer. Zaprowadzona ma zostać również praworządność i wyeliminowane mają zostać sytuacje, w których prawo jest dostosowywane czy naginane do tego, co wcześniej uchwaliła rada. Niedopuszczalne są też sytuacje, w których zwycięzca przetargu jest znany w trakcie trwania procedury przetargowej. Kolejnym postulatem jest zaoszczędzenie środków w budżecie gminy. Bardzo ważnym punktem programu jest zbudowanie sprawiedliwego systemu podziału dóbr i zainwestowanie ich zgodnie z jego zasadami. – Trzeba zdiagnozować, jakie są potrzeby wsi. W oparciu o diagnozę stworzyć plan, zrealizować go i następnie ocenić rezultaty – mówiła kandydatka na burmistrza. Wszystkie inwestycje zależą jednak od stanu budżetu gminy, o którym radni nie mają na chwilę obecną informacji. Ostatnim hasłem na literę „z” jest „zrelaksujemy się” i tu D. Folmer mówiła o tym, że Ośrodek Kultury w Sułowie nie powinien być filią milickiej placówki, ale niezależnym podmiotem. Kandydatka chciałaby też przywrócić Turniej Wsi w dawnej formule, kiedy to uczestniczyły w nim liczne sołectwa, a nie 3, jak miało to miejsce w czasie tegorocznej edycji. 

 

W drugiej, najdłuższej części konwencji wypowiadali się kandydaci na radnych. W zdecydowanej większości krytykowali oni działania obecnego włodarza gminy Piotra Lecha. Radna i sołtys Słączna Jadwiga Janczura, która nazwała siebie urodzonym społecznikiem, przyznała, że mimo takiej natury nie udało jej się w obecnej kadencji nic uzyskać dla mieszkańców sołectw, którzy głosowali na nią w poprzednich wyborach. Mówiła, że jej współpraca w urzędującym burmistrzem właściwie nie istnieje, a ona sama jako radna opozycyjna czuje się „wykasowana” z listy sołtysów i radnych. – Myślę, że po wyborach zmieni się burmistrz i obojętnie, który by to nie był, to będzie lepiej – zakończyła radna Janczura. Bardzo długą wypowiedź miała też radna powiatowa i sołtys Rudy Milickiej Krystyna Patalas, która w poprzednich wyborach startowała z komitetu burmistrza Piotra Lecha. Potwierdziła ona słowa przedmówczyni i dodała, że burmistrz na pierwszym spotkaniu z sołtysami obiecał im kompleksową inwentaryzacją oświetlenia na wsiach i złożenie projektu do dofinansowania na budowę latarni z odnawialnymi źródłami energii. I przez całą kadencję nic w tej sprawie nie udało się zrobić, choć burmistrz zapewnił ją, że inwentaryzacja i projekt powstały. – Burmistrz skłamał, że projekt został złożony, ale nie otrzymał dofinansowania, gdyż urzędniczka z Urzędu Miejskiego, który zajmuje się projektami unijnymi przyznała w rozmowie ze mną, że takiego projektu nie było – mówiła K. Patalas. Dodała, że niewiele zrobiono także z drugą najważniejszą dla sołectw kwestią, czyli chodnikami, choć tu też wiele obiecywano, zwłaszcza przy pracach związanych z nową kanalizacją, gdy chodniki miały powstawać z 50 proc. dofinansowaniem. Dla Rudy Milickiej takiej szansy nie było od początku, gdyż leży ona przy drodze powiatowej, a budżet powiatowy, którym wcześniej zarządzał obecny burmistrz, a wówczas starosta, okazał się bardzo zadłużony. Jak mówiła K. Patalas pełniąca funkcję przew. komisji budżetowej w Radzie Powiatu, były starosta przez 2 kadencje podniósł zadłużenie powiatu milickiego z 2,4 mln do 23,8 mln zł. W związku z tą sytuacją nie można liczyć na żadną większą inwestycję związaną z remontem dróg powiatowych, których w powiecie milickim jest 309 km. Radna mówiła, że burmistrz jest osobą inteligentną, która w bardzo przemyślany sposób kreuje swój wizerunek i w okresie przedwyborczym przecina wiele wstęg otwierających inwestycję, co jest relacjonowane w Internecie. Na imprezach tych pokazuje się w towarzystwie wnuków, które ocieplają jego wizerunek. 
Z kolei radna Alicja Szatkowska dużo mówiła o sytuacji finansowej gminy: – Nie wiemy jak ona wygląda, bo nie ma skarbnika, a burmistrz od dłuższego czasu nie pojawia się na sesjach, poza nadzwyczajnymi, które sam zwołuje. Wiemy tylko, że pieniądze na przyszły rok są wydawane w tym, a tego nigdy nie było, choć jestem radną już 4. kadencję. Oskarżyła też burmistrza o brak reakcji na nieprawidłowości w spalarni, która zanieczyszcza nasze powietrze i ścieki, a prawdopodobnie także i glebę. – Po rozmowie z profesor genetyki jestem przerażona tym, co może zacząć się dziać w naszych organizmach w wyniku działania spalarni – mówiła A. Szatkowska. Dodała, że szczególnie bliski jest jej punkt programu wyborczego mówiący o zapewnieniu opieki wytchnieniowej dla schorowanych osób starszych. Janusz Łabuda wspomniał, że możliwością ratunku dla dróg powiatowych, ale nie tylko, może być projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, do którego już w tym roku można będzie składać wnioski, a popierana przez PiS kandydatka na burmistrza Dorota Folmer z pewnością będzie mogła liczyć na wsparcie rządu. Wspomniał też o działającej przy Fundacji na rzecz Ziemi Milickiej spółce Ziemia Milicka, która już nie istnieje. Zaciągnęła ona kredyt w wys. 600 tys. zł na budowę infrastuktury przy zalewie, jednak ze względu na brak dochodów nie spłacała go, przez co całe zobowiązanie przejął i tak już bardzo nadszarpnięty budżet powiatu. Radny powiatowy mówił też, że w przypadku tak trudnej sytuacji starosta nie powinien powoływać wicestarosty, którego zatrudnienie, czyli pensja i pochodne, to ok. 200-300 tys. zł rocznie. Jako ostatni głos zabrał S. Jachimowski, który zarzucił obecnym władzom zaprzepaszczenie sportowego potencjału Milicza, do którego zjeżdżały na zgrupowania liczne reprezentacje. Mówił też o zamknięciu klubu siatkarskiego KS Milicz, który awansował do I ligi.
Mieszkańcy sołectw mieli też okazję do zadawania pytań, choć tych nie było zbyt wiele. Mieszkanka Sułowa mówiła o tym, że problemem np. powiatowej ulicy Kolejowej jest niesprzątanie ulicy przez ZUK, który porządkuje jedynie drogi gminne. D. Folmer mówiła, że jest możliwe podpisanie umowy między gminą a starostwem, dzięki której ZUK wykonywałby takie prace na wszystkich ulicach. Mieszkaniec Dunkowej pytał o to, czy jego szkoła nie byłaby w nowej kadencji przeznaczona do zamknięcia, narzekał na zły stan poboczy i zbyt wysokie diety radnych. D. Folmer odpowiedziała, że nie jest zwolennikiem zamykania wiejskich szkół, a jako radna była autorką projektu zmniejszającego diety radnych ze względu na ich absencje. 
Agnieszka Jezierska

dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

niedziela
29 stycznia 2023

pn wt śr cz pt sb nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuUrząd SkarbowyZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2