.: Na imieniny do: Franciszka, Konstancji i Salomei .: Użytkowników online: 1
     | home

Oglądasz stronę archiwalną wyłączoną z końcem 2021 r.    

 

Wiadomości

Z regionu - 8.12.2021

Z regionu - 24.11.2021

Z regionu - 10.11.2021

Z regionu - 3.11.2021

Z regionu - 27.10.2021

Z regionu - 13.10.2021

Z regionu - 6.09.2021

Z regionu - 22.09.2021

Z regionu - 1.09.2021

Z regionu - 21.07.2021

Z regionu - 18.08.2021

Z regionu - 4.08.2021

Z regionu - 21.07.2021

Z regionu - 7.07.2021

Z regionu - 23.06.2021

Z regionu - 16.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 9.06.2021

Z regionu - 2.06.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 26.05.2021

Z regionu - 19.05.2021

Z regionu - 9.12.2020

Z regionu - 2.12.2020

 
W galerii
BWO-2018
OOM i MMM-2018
 
Brydż-Turnieje
Turnieje Milickie
 
Milicka Wiosna 2018
Wyniki Turnieju
Galeria foto
 
Informacje
Telefony
 
Statystyki
Użytkowników: 0
Gości: 1
 
Twój adres IP
35.173.35.14
 
Liczba odwiedzin
 
 
  Inicjatywa dla Rozwoju Gminy Krośnice w rękach Dariusza Stasiaka - 2016-09-29 10:23:05
W piątek 23 września podczas walnego zebrania stowarzyszania Inicjatywa dla Rozwoju Gminy Krośnice wybrano nowego prezesa, którym w miejsce Artura Kęsego został Dariusz Stasiak. Podczas spotkania nowy prezes krytykował obecne władze gminy Krośnice i zapowiedział, że stowarzyszenie wystawi swojego kandydata na wójta w zaplanowanych na 2018 rok wyborach samorządowych.

Piątkowe walne zebranie stowarzyszania Inicjatywa dla Rozwoju Gminy Krośnice odbyło się w karczmie Zuzanna, a uczestniczyło w nim 20 osób, członkowie i sympatycy założonej w marcu organizacji politycznej, którą tworzą głównie przedstawiciele byłych władz gminy Krośnice.
W spotkaniu uczestniczyli: radni Marian Krawczyk, Józef Tokarz, Eugeniusz Lis i Krzysztof Skrzypczyk, radny powiatowy Mirosław Drobina, Dariusz Stasiak, Artur Kęsy, Marek Kembłowski, Przemysław Linda, Renata Jakubowska-Pawlak, Rafał Staniecki, Mariusz Mazik, Władysław Bęben, Szymon Czemerys, Irosław Kolarski, Krzysztof Dyrczoń, Halina Wild, Henryk Gradzik, Damian Kalinowski i Bartosz Sypko.

Stasiak zamiast Kęsego
Podczas walnego zebrania rezygnację ze stanowiska prezesa stowarzyszenia złożył Artur Kęsy, który swoją decyzję motywował brakiem czasu. Decyzją członków na nowego prezesa wybrano byłego sekretarza gminy Dariusza Stasiaka, który był jedynym kandydatem na to stanowisko.
Po zmianach zarząd stowarzyszenia tworzą: prezes Dariusz Stasiak, wiceprezes Renata Jakubowska-Pawlak, sekretarz Marek Kembłowski, skarbnik Przemysław Linda oraz członek Mirosław Drobina.
Po wyborze nowy prezes Dariusz Stasiak zapowiedział, że Inicjatywa dla Rozwoju Gminy Krośnice wystawi swojego kandydata na wójta gminy Krośnice w zaplanowanych na 2018 rok wyborach samorządowych. Nowy prezes w swoim wystąpieniu tuż po wyborze skoncentrował się na krytyce obecnych władz gminy Krośnice na czele z wójtem Andrzejem Biały. – W końcu trzeba mówić prawdę, w jakiej sytuacji jest obecnie gmina Krośnice. Diagnoza jest prosta, nic się nie dzieje! – mówił Stasiak dodając, że w Ścinawie, gdzie sam pracuje od 2 lat, młody burmistrz Krystian Kosztyła z wielkim impetem przystąpił do modernizacji swojej gminy, a w Krośnicach za sprawą innego młodego włodarza panuje zastój. D. Stasiak wyjaśniał uczestnikom zebrania, że w gminie Ścinawa pracował dotąd jako sekretarz gminy, a od niedawna jest dyrektorem departamentu rozwoju, co ma związek z realizacją wielkich inwestycji w tej gminie i pozyskaniem na ten cel dotacji w wys. 78 mln zł.

Oskarżenia nowego prezesa
Były sekretarz zarzucił nowym władzom gminy Krośnice złe poprowadzenie inwestycji budowy nowej szkoły w Bukowicach. Jak mówił prezes Stasiak, w ramach przetargu oprócz wzniesienia nowej szkoły miał być także zmodernizowany stary budynek, co miało kosztować ok. 1,5 mln zł. – Ja byłem odpowiedzialny za tę inwestycję i wiem, co było w przetargu. Wykonawca złożył ofertę na totalną przebudowę starej szkoły z wykonaniem przejść pomiędzy budynkami. Tymczasem to nie zostało zrealizowane, a w zamian mamy opóźnienia i roboty dodatkowe – mówił D. Stasiak. Innym zarzutem sformułowanym przez byłego sekretarza była rezygnacja przez wójta Białego z dotacji w wys. 50 proc. (ok. 750 tys. zł) na budowę szerokiego chodnika z oświetleniem pomiędzy Krośnicami i Wierzchowicami. Ponadto wójt Biały cofnął zlecone przez poprzednie władze zamówienie na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego rozbudowy Krośnickiej Kolei Wąskotorowej w kierunku Czarnych Stawów, do czego przymierzały się poprzednie władze gminy.
Dariusz Stasiak oskarżył również otoczenie polityczne wójta Białego o konflikt w wierzchowickiej i krośnickiej parafii. – Od roku obserwuję ten konflikt pomiędzy mieszkańcami obu parafii. Zdaje się, że również to środowisko przyczyniło się i konsekwentnie przyczynia się do utrwalania tego konfliktu. Tak dalej być nie może – grzmiał były sekretarz gminy.

W ZUK nie jest różowo
Obecne władz gminy krytykowało także kilkoro innych uczestników walnego zebrania. Były wójt Mirosław Drobina zarzucił wójtowi Białemu nieefektywne zarządzanie gminą oraz brak zapowiadanej współpracy pomiędzy Krośnicami a sąsiednimi samorządami, co przekłada się także na niepozyskiwanie z zewnątrz środków na inwestycje. Były sołtys Łaz Henryk Gradzik porównał wójta Białego do działkowicza, któremu dano 20 hektarów pola do uprawy, a on wziął to pole, mimo że nie ma pojęcia co z nim zrobić. – W ZUK-u z kierowcy zrobili dyrektora. Marcin Ciesielski zszedł z samochodu i został dyrektorem – mówił H. Gradzik dodając, że został zwolniony z ZUK-u za popieranie byłych władz gminy. – Dyrektor, zwalniając mnie, powiedział mi w oczy, że nie na tym koniu siedziałem, co trzeba. Ja doczekam takiego dnia, że też mu to powiem – mówił były pracownik ZUK-u.
Mirosław Drobina dodawał, że obecne władze sytuację w ZUK przedstawiają jako wielki sukces, a w rzeczywistości nie jest tak różowo, gdyż wykazywane zyski są wynikiem księgowej kreatywności. D. Stasiak informował, że w 2014 r. dotacja z gminy dla ZUK-u wynosiła 50 tys. zł, a w tym roku była to już kwota 380 tys. zł, co jest dowodem na to, że zakład jest potężnie dotowany przez gminę i dlatego wypracowuje formalny zysk. Z kolei na pensje w 2016 r. w ZUK-u wydano o 98 tys. zł więcej niż 2 lata temu. – Nowe władze szykują się do przekształcenia ZUK-u w spółkę. Jest to potężne zagrożenie, bo po przekształceniu będziecie mieć do powiedzenia w sprawie ZUK tyle, co nic – mówił Mirosław Drobina.
Z kolei Dariusz Stasiak wrócił do twierdzeń byłych władz gminy z kampanii wyborczej, że po wygraniu wyborów na wójta Andrzej Biały połączy ZUK Krośnice ze spółką PGK „Dolina Baryczy”. – Być może to planowane przekształcenie w spółkę jest przednówkiem do realizacji tego, o czym informował ZUK zarządzany przez pana Kęsego, że po tym połączeniu taryfy ulegną uśrednieniu. To trzeba brać pod uwagę – mówił Stasiak. Z kolei Renata Jakubowska-Pawlak przypominała, że ZUK jako spółka do stawki za cenę ścieków i wody musiałby doliczać koszty amortyzacji majątku.

Czas podnieść głowy
Pod koniec walnego zebrania Rafał Stanecki mówił o nepotyzmie w Krośnickim Stowarzyszeniu Samorządowym, gdzie część jego członków bez przygotowania merytorycznego znalazła zatrudnienie w gminie i gminnych jednostkach.
Dyskusję podsumował Dariusz Stasiak stwierdzając, że sukcesy wyborcze ekip zarządzających gminami i powiatem na naszym terenie zbudowano na kłamstwie. – W całym powiecie nie dzieje się nic. Krośnice stoją, Milicz stoi i Cieszków też stoi. Z kolei sam powiat tak naprawdę nie istnieje. To jest skutek tego, że mieszkańcy przez wiele lat byli bezrefleksyjnie okłamywani w imię partykularnych interesów – mówił prezes Stasiak dodając, że jedną z najważniejszych bolączek w powiecie jest brak mediów opisujących realny stan rzeczy i z tym w przyszłości trzeba będzie się jakoś uporać.
– Dzisiaj zdecydowałem się na to, by poprowadzić nasze stowarzyszenie, aby przywrócić honor i godność tym, którzy z pełną odpowiedzialnością, olbrzymim wysiłkiem, niejednokrotnie poświęcając swój osobisty czas i zdrowie, angażowali się w rozwój gminy Krośnice. Dzięki temu udało się zbudować nową jakość, która staje się wzorem dla innych. Podnieście państwo głowy, bo ja będę służył, abyście mogli je nosić wysoko – powiedział na koniec prezes Stasiak.

Bartosz Jakubowski
dodał: jsl
 
 
Kalendarz
Kalendarz

niedziela
29 stycznia 2023

pn wt śr cz pt sb nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Linki milickieStarostwo PowiatoweGmina MiliczPolicja w MiliczuUrząd SkarbowyZespół Szkół
przy ul. Trzebnickiej
Stowarzyszenie
Dolina Baryczy
Gmina CieszkówNadleśnictwo MiliczTechnikum Leśne
w Miliczu
Gmina KrośniceI LO w MiliczuOSiR w MiliczuBank Spółdzielczy
w Miliczu
 
Nasz adres
Redakcja Głosu Milicza
56-300 Milicz
ul. T. Kościuszki 22
tel. 71-3830-021, 71-3831-189
sekretariat@glosmilicza.pl
 
Skład redakcji
Redaktor naczelna:
Jolanta Sławenta
Dziennikarze:
Bartosz Jakubowski
Agnieszka Kaczmarek
Alicja Szczepańska-Sikorska
Agnieszka Jezierska
Ewa Morozowicz
 
© 2004 Głos Milicza Wszelkie prawa zastrzeżone

Drivers... start Your engines
by jPORTAL 2